Stwardnienie rozsiane: jak rozpoznać objawy SM?

Jakie są typowe objawy stwardnienia rozsianego? Czy drobne, rozsiane ogniska wysokiego sygnału w istocie białej obu półkul mózgu śr. do ok. 6 mm - cechy zmian demielinizacyjnych. Łącznie widocznych do 10 ognisk w obrębie struktur nadnamiotowych, większa ilość w lewej półkuli mózgu. Zmiany położone przeważnie obwodowo świadczą o chorobie? Dodam, że MR robiłam, bo czasami kręciło mi się w głowie i podczas tych zawrotów miałam wrażenie, że zemdleję. Przy tym bardzo szybko biło mi serce. Nigdy nie zemdlałam, ale doszły do tego stany lękowe. Lekarz po zbadaniu odruchów stwierdził, że mam  zawroty głowy, bo występują problemy z błędnikiem, a reszta odruchów jest w normie. Wrażenie, że zemdleje uznał za wrażenie na na tle nerwowym. O czym mogą świadczyć te ogniska? Przy jakich schorzeniach jeszcze występują i czy powinnam zrobić jeszcze jakiś badania?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Stwardnienie rozsiane trudno jest rozpoznać na jego wczesnym etapie. W rzeczywistości pewna kliniczna diagnoza SM może być postawiona po wystąpieniu dwóch rzutów choroby lub po wykazaniu w badaniu obrazowym rozsiania zmian w czasie (tzn. wykazanie nowych zmian w MRI po okresie nie krótszym niż 30 dni). Do celów klinicznych i naukowych stosuje się,  tzw. kryteria McDonalda.
Same dane kliniczne mogą być wystarczające do rozpoznania choroby o ile pacjent przebył minimum dwa izolowane rzuty, polegające na wystąpieniu typowych deficytów neurologicznych. Muszą one trwać przynajmniej 24 godziny a odstęp między nimi musi wynosić przynajmniej miesiąc czasu. Jeśli w chwili oceny chorego dysponujemy takimi danymi a podczas badania neurologicznego stwierdzane są odchylenia wówczas diagnoza SM może być postawiona bez konieczności dalszych badań. W przypadku przebycia tylko jednego rzutu przed postawieniem diagnozy i leczeniem potrzebne są badania dodatkowe.
Do badań dodatkowych pomocnych w rozpoznawaniu należą: magnetyczny rezonans jądrowy (MRI) mózgu i rdzenia kręgowego, badanie płynu mózgowo - rdzeniowego, wzrokowe, pniowe i somatosensoryczne potencjały wywołane. Badanie wykazuje typowo obszary demielinizacji w obrębie istoty białej mózgowia, które w obrazach T2-zależnych oraz sekwencji FLAIR. Gadolin jest podawany jako środek kontrastowy w celu uwidocznienia zmian aktywnych zapalnie, które ulegają wzmocnieniu po jego podaniu w obrazach T1-zależnych. Jest możliwe, że MRI uwidoczni zmiany nieobecne w badaniach poprzednich a bezobjawowe klinicznie. Ponieważ MRI może ujawnić nowe zmiany nie dające objawów klinicznych, jest badaniem dostarczającym dowodów na przewlekłość schorzenia, niezbędnym do postawienia ostatecznego rozpoznania.