Styczność z rozpuszczalnikami i farbami a morfologia

Witam. Robię regularnie badania krwi, wynik na płytki krwi zawsze mam wysoki, ostatnio 572,0 (140,0-440,0). Pracuję od 10 lat w firmie gdzie mam codziennie styczność z farbami, rozpuszczalnikami etc. Czy może mieć to bezpośredni wpływ na ten wysoki wynik? Z góry dziękuję za odpowiedź. Mariusz

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam,
Szanowny Panie, niestety farby, rozpuszczalniki mogą mieć toksyczny wpływ na szpik kostny odpowiedzialny za wytwarzanie składników krwi, w tym płytek krwi. Proszę niezwłocznie powtórzyć badania i udać się na konsultację do hematologa, który zleci również badanie szpiku kostnego. Pozdrawiam.