Stymulowanie owulacji i krwawienie w 18 dniu cyklu - czy to owulacja?

Od 3 dnia cyklu przez 7 dni brałam lek o nazwie G*** F w dawce 150 , w tym jak i w następnym dniu współżyłam. W 10 i 11 dniu dniu cyklu miałam monitorowanie owulacji. G*** F musiałam odstawić ze względu na zbyt szybką reakcję i rosnące pęcherzyki. W 14 dniu cyklu kolejne monitorowanie cyklu, gdzie pęcherzyki rosną. W 16 dniu cyklu wymiary prawego jajnika ok. 6,5 cm, lewy 4,5 cm. W 18 dniu cyklu pojawiło się krwawienie, takie jak przy okresie umiarkowane, nie plamienie, tylko krwawienie, również zostało zrobione monitorowanie cyklu, gdzie lekarz zasugerował, że pękają pęcherzyki i doszło do owulacji.
Pierwszy raz jestem stymulowana i czy powinnam się niepokoić tym stanem. Staram się zajść w ciążę na cyklu naturalnym poprzez stymulację z uwagi na brak jajeczkowania. Jajowody mam drożne, nieregularne lub brak miesiączek. Nigdy nie rodziłam. Czy faktycznie jest to owulacja i czy może wystąpić krwawienie - jak długo może trwać? Czy na skutek powiększonych jajników zaczęły pękać pęcherzyki czy doszło do wcześniejszego miesiączkowania? Co w sytuacji, jeśli krwawienie będzie trwało dłużej? A co z pęcherzykiem, z którego powinna się uwolnić komórka jajowa. Dodam, że w 18 dniu cyklu nie mam takich dolegliwości jak ból brzucha itp, wszelkie dolegliwości tego typu były do 10 dnia cyklu. Robiłam 5 razy test owulacyjny i nie wykazał, że owulacja nastąpi, ale może po leczeniu hormonalnym to jest normalna reakcja testu.
Bardzo proszę o wyjaśnienie czy jest to stan do niepokoju?

Witam serdecznie!

Stymulowanie owulacji jest specyficzną metodą leczenia bezpłodności. Leczenie folitropiną, będącą substancją czynną stosowaną przez Pani preparatu może prowadzić jedynie ginekolog, który ma odpowiednie doświadczenie i stosowną wiedzę.

Krwawienia z dróg rodnych zawsze wymagają diagnostyki, a przynajmniej kontroli ginekologicznej. W trakcie konsultacji telefonicznej czy internetowej niemożliwe jest ustalenie przyczyny krwawienia. Z tego też powodu zachęcałabym do kontaktu z lekarzem prowadzącym, który dokładnie zna Pani sytuację i metodę Pani leczenia.

Krwawienia w trakcie terapii folitropiną może być objawem owulacji. Może być również związane z nieodpowiednią dawką preparatu. Trudno w takich sytuacjach ustalić, kiedy krwawienie minie. Jeżeli uznaje Pani krwawienie za nasilone lub po prostu uporczywe warto skontaktować się z lekarzem. Wspomniała Pani, że krwawienie występowało w trakcie ostatniej wizyty u ginekologa. Czy lekarz nie wydał żadnych zaleceń?

W kwestii owulacji radziłabym zawierzyć lekarzowi, który monitoruje cykl. Regularne badanie USG pozwala na stałą ocenę Pani pęcherzyków i określenie dnia owulacji.

Przyznam, że nie rozumiem pytania odnośnie dalszych kolei pęcherzyka. Pęcherzyk, który pęka uwalnia komórkę jajową zdolną do zapłodnienia, a jego pozostałość przemienia się w ciałko żółte produkujące progesteron, hormon podtrzymujący ewentualną ciążę.

Pozdrawiam