Suchość w gardle i przeskakiwanie krtani

Witam doktorze! Mam suchość w gardle i przeskakuje mi krtań przy dotyku. Jak poruszam krtanią w prawo i lewo, to przeskakują mi chrząstki w krtani. Czy takie objawy są niepokojące, czy jest to normalny objaw u zdrowego człowieka? Pozdrawiam.

Witam!

Proponuję udać się na wizytę u lekarza laryngologa (uprzednio należy zwrócić się o skierowanie do lekarza rodzinnego), który zbada gardło i krtań oraz oceni ich prawidłowość.

Na podstawie tego krótkiego opisu trudno ocenić, czy dolegliwości są spowodowane przyczyną organiczną, czy też ich podłoże może być psychogenne.
Uczucie ciała obcego w gardle jest typowym objawem charakterystycznym dla nerwicy. Warto jednak wcześniej wykluczyć możliwe przyczyny chorobowe - należałoby wykonać badania podstawowe, a także TSH, aby ocenić funkcję tarczycy i wykluczyć wole.

Dalsze postępowanie powinno być uzależnione od wykonanych badań fizykalnego oraz laboratoryjnych i obrazowych, a także po uzupełnieniu wywiadu (jak długo występują dolegliwości, w jakich sytuacjach się pojawiają, co je łagodzi, co nasila, z czym Pan je łączy, czy przyjmuje Pan jakieś leki na stałe, jeśli tak to w związku z jakimi schorzeniami). Diagnoza jest możliwa na podstawie osobistego badania.

Pozdrawiam serdecznie!