Suchy kaszel u dziecka

Moje dziecko ma prawie 5 lat. Problem polega na tym, iż często ma kaszel, który charakteryzuje się tym, iż jak ją dopadnie to może nawet 30 min siedzieć i robić takie krótkie kach, kach, kach. Czasami mam wrażenie, że coś tam ją swędzi w gardle, łaskocze, czasami ma jakby odrywający. Zanim dostanie takiego kaszlu, który ciągnie się nawet 2-3 tygodnie, to najpierw zaczyna mieć zapchany nos, z którego nic nie można wysmarkać. Już nie pamiętam, kiedy jej w ogóle z nosa leciał katar. W tej chwili jest na F***, F***, i daje jej P***. Jeden z lekarzy powiedział, że jest to objaw zespołu zatokowo-oskrzelowego. Proszę o opinie i wskazówki.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,
Rzeczywiście obraz choroby wydaje się być charakterystyczny dla zespołu zatokoko-oskrzelowego. W takim przypadku najczęściej mamy do czynienia z przewlekłym zapaleniem zatok obocznych nosa. Choroba najczęściej ujawnia się po 3 r.ż kiedy u dzieci dochodzi do rozwoju zatok szczękowych. Zalegająca wydzielina spływa po tylnej ścianie do gardła i powoduje odruchowy, męczący kaszel. Nie stwierdza się przy tym żadnych niepokojących zmian w płucach. Badania obrazowe zatok mogą natomiast wykazać ich stan zapalny. Oprócz kaszlu u dziecka mogą pojawiać się wymioty, rozdrażnienie, osłabienie i przykry zapach z ust. Przewlekłe zapalenie zatok przebiega z okresami zaostrzeń i remisji. W fazie ostrej u dziecka pojawiają się objawy takie jak: zatkany nos, bóle głowy, stany podgorączkowe. Postawienie diagnozy przewlekłego zapalenia zatok i zespołu zatokowo-oskrzelowego należy do lekarza. On powinien też poszukiwać ewentualnych stanów predysponujących do tej choroby, a mogą to być: skrzywienie przegrody nosa czy przerost migdałka. Odpowiednie leczenie zatok najczęściej prowadzi do ustąpienia kaszlu. W przypadku Pani dziecka wskazana może więc być konsultacja laryngologiczna, o której zdecydować może chociażby lekarz pediatra.