Suchy nocny kaszel u dziecka - jaka jest przyczyna i jak temu zaradzić?

Jestem od dłuższego czasu za granicą. Mam dwuletnie dziecko, które tu się urodziło i od dwóch miesięcy ma bardzo intensywny duszący kaszel, ale tylko w nocy (nad ranem trzy godziny) i potem mija i ustępuje za dnia. I tak powraca co noc, nikt nie może stwierdzić przyczyny. Chciałbym dodać tylko, że osiem miesięcy temu chorowało na zapalenie płuc i leżało w szpitalu. Potem wszystko było dobrze i teraz ten nocny kaszel. Błagam o pomoc i odpisanie na moje pytanie. Marek z Grecji.

ponad rok temu

Witam serdecznie.

Przyczyn dolegliwości u dziecka może być kilka. W pierwszej kolejności proszę się zastanowić, czy w ostatnim czasie nie zostało wprowadzone w otoczeniu nic nowego - nowa pościel, poszewki, maskotki zabierane do spania, nowe kosmetyki, środki czystości? Jeżeli tak, warto z nich zrezygnować.
Warto również zwrócić uwagę, czy powietrze w pomieszczeniu, gdzie dziecko przebywa jest prawidłowo nawilżone, szczególnie teraz, kiedy powietrze jest ogrzewane. Za suche powietrze wysusza śluzówki dróg oddechowych, dochodzi do podrażnienia i napadu kaszlu.

Jest również możliwe, że kaszel związany jest z chorobą - na przykład z astmą oskrzelową. Może mieć także podłoże alergiczne.
Konieczna jest wizyta u pediatry, który będzie miał możliwość zbadania dziecka.
Pozdrawiam.