Suplementacja na wzrost ciała przy zbilansowanej diecie

Witam,chciałbym się dowiedzieć czy są jakieć ćwiczenia lub sposoby suplementacje na zwiększenie wzrostu. Czy taka suplementacja coś pomoże?:rexorubia,l arginina,lizyna,wapń,zestaw witamin i minerałów,białko(odżywka białkowa) i rozciąganie pływanie czy pozwoli mi to na to że urosnę wyższy niż bez brania powyższych suplementów dożucam do tego zdrową i zbilansowaną diete,czy wspomoże to mój wzrost? Proszę o odpowiedź
ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Wzrost w głównej mierze uwarunkowany jest czynnikami genetycznymi. Oznacza to więc, że samodzielnie, nawet przy pomocy suplementacji nie jesteśmy w stanie dokonać w jego zakresie znaczących zmian. Istnieją jednak składniki odżywcze, które wspomagają budowę kości i ich rozwój. Należą do nich przede wszystkim wapń (głównie mleko i produkty mleczne) oraz magnez (głównie kasza, kakao,pełnoziarniste produkty zbożowe, orzechy i nasiona). Cenną witaminą dla rozwoju kości jest wit D, która zwiększa przyswajalność Ca i Mg w jelitach oraz wpływa na rozwój komórek kostnych. Znajdziemy ją przede wszystkim w rybach morskich i żółtku jaja.