Suplementy diety dla osoby dorosłej

Witam serdecznie. Proszę o pomoc w ustaleniu odpowiednich witamin dla osoby starszej. Mój tata ma ponad 40 lat, codziennie pracuje ciężko fizycznie po 12 godzin. Od jakiegos czasu widzę, że coraz gorzej się czuje. Ma nadciśnienie i pali papierosy. Próbował rzucic, ale bez skutecznie. Czy lepszy dla niego był by e-papieros? Proszę o pomoc w dobrze odpowiednich witamin, ponieważ bardzo się martwie.

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Proszę namawiać tatę, aby rzucił palenie gdyż pogarsza swój stan zdrowia. Można brać witaminy typu Centrum ale korzystniejsza by była odpowiednia dieta oraz zmiana trybu życia. Pozdrawiam

Witam,

W przypadku nadciśnienia same suplementy nic nie pomogą. Proszę spróbować wdrażać u taty zalecenia diety DASH odpowiedniej przy problemach z ciśnieniem tętniczym. Ponadto zdaję sobie sprawe, jak cieżko będzie namówić tatę do rzucenia palenia. Może uda się Pani zachęcić tatę do wspólnej aktywności fizycznej - chociażby najmniejszej. W przypadku suplementów proszę wybierać te dobrane do wieku aczkolwiek ich wchłanialność pozostawia wiele do życzenia. Najlepiej będzie wybierać konkretne - np. sam magnez, potas, itp. Ponadto aby dostarczyc niezbędnych witamin i składników mineralnych powinno się zadbać o obecność w diecie świeżych warzyw i owoców.