Swędzą i bolą mnie piersi i sutki. Co mi jest?

Od ok roku mam stale powiększone węzły chłonne szyi czasami mniej, a czasami bardziej, stale mnie swędzą i bolą, mam dziwny ból piersi (nie ważne czy jestem przed miesiączką czy też po bolą mnie) podobnie jest z jajnikami, jestem stale zmęczona, dużo śpię, mało jem, wciąż mam duszności, zawroty głowy, raz mi jest zimno, potem gorąco, potem się duszę (nie wiem czy te objawy mają wpływ, ale moje koleżanki tak się nie zachowują). Mam dziwnie wyciągniętą brodawkę, najmniejszy dotyk piersi sprawia mi ból, najprostsze czynności typu chodzenie po schodach przysparzają o wielkie zmęczenie, wyczuwam guzka w piersi, węzły są twarde (na szyi i karku). Kiedyś w podstawówce dostałam skierowanie do endokrynologa od pielęgniarki szkolnej, ale zlekceważyłam to. Pierś w dotyku jest dziwnie zbudowana jakby cała z grudek (obie), swędzą i bolą mnie piersi i sutki. Powinnam także wspomnieć, że moja babcia i ciocia zmarły na raka. Mam 16 lat.

Witam serdecznie.

Opisywane przez Ciebie objawy nie są charakterystyczne dla konkretnej choroby. Myślę, że powinnaś się zgłosić do lekarza, który zbada Cię, oceni węzły chłonne i piersi, wypyta o dolegliwości i inne istotne szczegóły i w razie konieczności skieruje na dodatkowe badania.

Pamiętaj, że piersi w Twoim wieku naturalnie mają budowę niejednorodną, mogą być w nich wyczuwalne różne zgrubienia i nierówności.

Z racji obciążenia rodzinnego powinnaś zgłosić się także do Poradni genetycznej (skierowanie od lekarza rodzinnego).

Pozdrawiam serdecznie