Swędząca skóra: jak sobie pomóc?

Od ok. 3 miesięcy swędzi mnie skóra. Na początku były to tylko stopy, na których jeszcze pojawiały się swędzące krostki wypełnione jakimś płynem, strasznie swędziało. Po wyjeździe do Tunezji przeszło na jakiś tydzień, stopy się zagoiły i było wszystko dobrze. Po tygodniu znowu zaczęły wyskakiwać krostki i zaczęło swędzieć. Teraz swędzi mnie na stopach, po wewnętrznej stronie ud, na brzuchu i czasami na głowie. Krosty z płynem mam tylko na stopach, a na reszcie ciała takie, jakby komar mnie ugryzł. Czasami mam takie uczucie, jakby mi coś chodziło po ciele i wtedy zaczyna swędzieć. Bardzo proszę o pomoc, bo strasznie mnie wszystko swędzi, świąd jest nie do wytrzymania a wizytę u dermatologa mam pod koniec marca.

ponad rok temu

Witam serdecznie.

Świąd może być spowodowany przez wiele schorzeń - przez choroby infekcyjne (w tym pasożytnicze), choroby ogólnoustrojowe ( na przykład cukrzyca, zawansowane choroby wątroby czy nerek), choroby dermatologiczne, czy choroby o podłozu alergicznym. Ze względu na opisane przez Panią zmiany prawdopodobnie zmiany są spowodowane przez uczulenie.
Proszę się zastanowić czy przed wystąpieniem zmian pojawiło się w Pani otoczeniu coś nowego - zastosowała Pani nowy kosmetyk, płyn do kąpieli, proszek do prania, płyn do płukania, wybielacz? Powodem zmiany może być również produkt spożywczy, stop metali, stosowane konserwanty. Alergiczne tło sugeruje również poprawa w czasie wakacji, kiedy zmianiła Pani otoczenie.

W czasie oczekiwania na wizytę u dermatologa warto udać się także na wizytę do lekarza rodzinnego- po badaniu i zebraniu wywiadu lekarz może zdecydować o przepisaniu leków zmniejszających świąd.
Być może konieczna będzie także wizyta u alergologa.

Pozdrawiam.