Swędzące krostki na penisie po skorzystaniu z kąpieliska

Witam! Mój partner od jakiegoś czasu boryka się z lekko swędzącymi krostkami na penisie. Stosował maść clotrmazol i na jakiś czas miał spokój. niestety niedawno znów się pojawiły a maść tylko delikatnie to zalecza. Dodam, że robiliśmy badania na różne choroby weneryczne i zostały wykluczone. Sex uprawiamy w prezerwatywach, ponieważ jestem chora na raka piersi i nie mogę stosować środków antykoncepcyjnych. Niedawno byłam badana ginekologicznie oraz miałam robioną cytologię. Ani badanie ginekologiczne, ani cytologia nie wykazały żadnej grzybicy czy innej choroby oprócz niewielkiej nadżerki. Mój partner jest spanikowany, ponieważ boi się, że te zmiany mogą być wywołane żółtaczką (chyba mu chodzi o tę ukrytą, nie znam się na tym). Nie robił badań pod kątem żółtaczki. Niedawno (już po zniknięciu tych krostek) brał antybiotyki na helicobakter. Czy te antybiotyki mogły spowodować nawrót tych krostek? Czy są jakieś leki bez recepty na to schorzenie (oprócz clotrimazolu) i jakich środków higienicznych powinien używać do mycia penisa? Dodam, że jest mężczyzną dbającym o higienę osobistą. Te początkowe problemy zaczęły się po kąpieli w kąpielisku. Mógł wtedy złapać jakąś grzybicę? Proszę o poradę, bo mój partner jest już zniechęcony różnymi wizytami u lekarzy. Pozdrawiam! Dziękuję.

Witam! Opisane zmiany na penisie mogą sugerować infekcję drożdżakową, ale należy je różnicować także z reakcją alergiczną. Najważniejszym badaniem w tym przypadku byłby wymaz na preparat bezpośredni i posiew w okresie nasilonych zmian na prąciu. Brak grzybów w hodowli wykluczyłby lub potwierdziłby jednoznacznie taką przyczynę. Ważną przesłanką jest ustępowanie objawów po zastosowaniu klotrimazolu. Brak infekcji w Pani przypadku nie wyklucza grzybicy u partnera, gdyż stosowane są prezerwatywy jako forma antykoncepcji, mogą chronić przed szerzeniem się infekcji grzybiczej. Z drugiej strony prezerwatywy mogą być także źródłem reakcji alergicznej u Pani męża (w przypadku uczulenia na lateks), dlatego warto zwrócić uwagę na związek czasowy stosowania prezerwatyw ze stwierdzonymi objawami. Stosowane ostatnio antybiotyki (w eradykacji H.pylori stosuje się amoksycylinę, klarytromycynę lub metronidazol) mogły doprowadzić do rozwoju infekcji drożdżakowej. Jak widać wiele przemawia za przyczyną grzybiczą, w tej sytuacji tym bardziej wskazane jest wykonanie wymazu w okresie wystąpienia objawów. Jeśli chodzi o leczenie to niestety doustne leki przeciwgrzybicze (najczęściej stosowany jest flukonazol) są wydawane na receptę, więc konieczna będzie wizyta u lekarza najlepiej dermatologa. Dbając o higienę osobistą proponuję aby Pani mąż stosował płyn do higieny intymnej o odpowiednim pH, zawierający kwas mlekowy, może to być płyn kobiecy. Najważniejsze jest to, aby nie stosował mydła w tym celu. Kąpieliska i baseny sprzyjają szerzeniu się infekcji grzybiczych, a więc można wziąć pod uwagę związek tego zdarzenia z objawami. Natomiast po zastosowaniu leków doustnych infekcja grzybicza powinna zostać wyleczona. Jeśli jednak ciągle będą zdarzać się nawroty to wskazane jest oznaczenie glukozy na czczo celem wykluczenia cukrzycy, która sprzyja takim infekcjom. Proponuję aby Pani mąż zgłosił się do dermatologa, który dobierze odpowiednie leczenie. Warto pamiętać o tym, aby przed wykonaniem ewentualnego wymazu przez kilka dni nie stosować klotrimazolu, gdyż wówczas wynik posiewu nie będzie miarodajny. Pozdrawiam serdecznie!