Swędzące pęcherzyki na prąciu

Od ponad roku borykam się z problemem małych swędzących pęcherzyków, które cyklicznie (co 2 miesiące) pojawiają się na skórze prącia. Mają średnicę ok 1mm. W pierwszej fazie towarzyszy im czerwona skóra i wspomniane swędzenie, później pękają i robią się na nich strupki. Cały proces trwa ok 2 tygodni. Mogę przesłać zdjęcie. Pytałem o to siostrę, świeżego lekarza i nie wie co to może być. Od 3 lat mam jedną partnerkę i w tym czasie nie współżyłem z inną kobietą. Do jakiego specjalisty się zwrócić?

Witam, Białe kropki na penisie łączy szereg cech: pojawiają się "znienacka", nie są powiązane z aktem seksualnym, zmiany umiejscowione są na penisie, w rowku zażołędnym, na skórze moszny, nie swędzą, nie ulegają zmianom, nie znikają pod wpływem maści czy płynów "na pryszcze", natomiast po uciśnięciu można z nich wycisnąć "coś jakby ropę" - gęstą, białawą wydzielinę. Zmiany najczęściej są liczne, rozsiane, nie powodują dolegliwości, natomiast fatalnie wyglądają. Co to może być? Najczęściej opisywane zmiany to tzw. prosaki - niewielkie, położone powierzchniowo torbiele naskórkowe, licznie występujące na skórze twarzy (na powiekach, policzkach, skroni) oraz właśnie na genitaliach (mosznie i prąciu), na wargach sromowych, a także często w bliznach. Torbiele powstają w wyniku zatrzymania wydzieliny gruczołów łojowych i potowych. Powodem ich powstania jest zahamowanie wydzielania łoju w wyniku nadmiernego rogowacenia ujścia mieszka włosowego. Taki "zakorkowany" gruczoł w dalszym ciągu produkuje wydzielinę, która nie może się wydostać na zewnątrz i zbiera się pod naskórkiem. A "na skórze" pojawia się nieco wypukła, często biaława lub żółtobiała grudka, z której, jeśli się ją "pomęczy", wychodzi biała, gęsta masa. I co? I NIC! W miejscach widocznych (np. na twarzy, w okolicach powiek) można usuwać prosaki poprzez nakłucie, a następnie wyciśnięcie wydzieliny. I już. Jest to równoznaczne z wyleczeniem. Natomiast penis nie jest "obiektem wystawowym" i jego wygląd ma niewielkie znaczenie (a przynajmniej powinien mieć). Prosaki na penisie nie wymagają leczenia. Nie ma maści, kremu, płynu „na pryszcze”, które zmniejszyłyby ilość lub wielkość zmian. Często po latach ich ilość ulega zmniejszeniu, ale następuje to samoistnie. Jedyne wskazanie do interwencji to zakażenie zmiany (najczęściej po samodzielnych próbach „wyciśnięcia”); samoistne zakażenie (czyli powstanie ropnego stanu zapalnego) zdarza się bardzo rzadko. Posiadanie prosaków niczym nie grozi i nie przeszkadza w podjęciu i prowadzeniu życia płciowego. Odradzam natomiast wyciskanie prosaków na własną rękę, szczególnie tych położonych na prąciu i mosznie, choćby nie wiem jak były paskudne! To są okolice szczególnie narażone na infekcje. Wszelkie "rękoczyny" połączone z przerwaniem ciągłości skóry mogą się zakończyć fatalnym stanem zapalnym. I zamiast nieestetycznych, ale nie wadzących w niczym prosaków, mamy stan zapalny i liczne ropne zmiany. A to i boli, i wyleczyć trudno, i pozostają po tym blizny. Prosaki lub torbiele mogą występować na skórze prącia wiele lat.
Na koniec należy dodać ważną informację: Samodzielna ocena zmian nie w każdym przypadku musi być trafna. Ostateczna ocena spoczywa w rękach lekarza specjalisty, do wizyty u którego zachęcam! Wątpliwość zostanie rozstrzygnięta, a w przypadku choroby - podjęte fachowe leczenie. Przypominam, że wizyta u dermatologa nie wymaga skierowania, zatem można odwiedzić go w dowolnym terminie i mieście. Pozdrawiam RH