Swędzące plamy na ciele - czy diagnoza jest trafna, że to łupież Gilberta?

Witam i proszę o pomoc. Od około 5 tygodni jestem posiadaczką jednej dużej plamy na szyi i mnóstwie małych, swędzących, lekko łuszczących się krostek na brzuchu i plechach, choć teraz mam już wrażenie ze są wszędzie :( byłam u dermatologa – stwierdził, że to łupież Gilberta i radził abym niczym nie smarowała, że zejdzie samo po 6 tygodniach... ale mam wrażenie, że robi się ich coraz więcej i więcej a ze swędzeniem nie mogę sobie dać już rady :( Co robić? Czy diagnoza jest trafna? Proszę o pomoc!

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Pani opis z dużym prawdopodobieństwem odpowiada łupieżowi Gilberta, jednak proszę pamiętać że bez badania lekarskiego, obejrzenia zmian oraz dokładnego zebrania wywiadu nie ma możliwości postawienia rozpoznania.

Choroba ta ma podłoże prawdopodobnie wirusowe i trwa zwykle 4-6 tygodni. Zmiany ustępują samoistnie, czyli bez leczenia. Jeżeli świąd jest bardzo silny można zastosować leczenie zmniejszające tą przykrą dolegliwość.

U Pani minęło 5 tygodni, proponuję jeszcze spokojnie zaczekać tydzień i jeżeli zmiany nie zaczną ustępować wskazana będzie ponowna wizyta u dermatologa. Wówczas chorobę należy różnicować między innymi z grzybicą czy łuszczycą.

Pozdrawiam