Świąd ciała w ciąży

Witam! Jestem w 36 tygodniu ciąży. Od pewnego czasu okresowo nasila się świąd ciała - dotyczy głównie stóp, dłoni, brzucha. Obawiając się cholestazy wykonuję co pewien czas próby wątrobowe: ALT i AST, bilirubina są w normie, podwyższona jest fosfataza zasadowa - 112 U/l. Ostatnio świąd był tak uporczywy, że wykonałam badanie na poziom kwasów żółciowych. Lekarz ginekolog mi nie zlecił tego badania bo uznał, że transaminazy wystarczą i skierował do dermatologa... Badanie na kwasy żółciowe wykonane tydzień temu wskazuje na podwyższenie - norma na wynikach jest do 6,8 mikromol/l. U mnie jest 7,4 mikromol/l. Powiedziałam lekarzowi, że nadal mnie czasami mocno swędzi ciało, pokazałam wyniki... Ginekolog twierdzi, że trzeba kontrolować ALT, AST a kwasy są nieznacznie podwyższone, więc to nic poważnego. Proszę o odpowiedź czy rzeczywiście mam się tym nie przejmować, spokojnie kontrolować te transaminazy tylko, boję się o dziecko. :( Marta

Proszę się nie niepokoić. Na pewno świąd skóry nie jest związany z uszkodzeniem wątroby i zwiększonym poziomem kwasów żółciowych we krwi. Parametry aktywności enzymów wątrobowych ALT i AST są w normie co świadczy o braku cech uszkodzenia wątroby, a podwyższenie poziomu kwasów żółciowych we krwi jest znikome (w granicach błędu pomiarowego laboratoryjnego czyli około 10%). Nie widzę podstaw do zdenerwowania. Sam świąd może mieć podłoże psychogenne (zdenerwowanie sytuacją życiową w jakiej Pani zaistniała: ciążą, dziecko). Można rzeczywiście jeszcze ewentualnie w tej sprawie skonsultować się z dermatologiem. Świąd taki nie ma wpływu na rozwój dziecka. Proszę kontrolować spokojnie transaminazy.