Świąd odbytu, pieczenie, krew - co to znaczy?

Witam! Od ok. 1,5 tygodnia odczuwam dyskomfortowy świąd okolic odbytu. Zauważyłam, że skóra w okolicy odbytu jest czerwona (jakby grubsza), a od wczoraj schodzi mi w tym miejscu skóra (początkowo myślałam, że to jakiś nalot). Na dodatek, przedwczoraj wraz z oddaniem stolca pojawiło się silne pieczenie oraz zauważyłam krew na papierze toaletowym. Słychać było także dziwny cichy głos jakby pęknięcia (właśnie z okolic odbytu). Dodam, że zauważyłam trzy małe czerwone plamki/krostki na wargach sromowych większych, które początkowo również powodowały świąd. Doraźnie stosuję nasiadówki z rumianku i S******. Wizyta u lekarza na najbliższy czas nie wchodzi w grę, gdyż przebywam tymczasowo za granicą! Strasznie się martwię. Co może mi dolegać z przedstawionych objawów? Do jakiego lekarza się udać?
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Opisane dolegliwości mogą sugerować infekcję grzybiczą (drożdżakową) odbytu i sromu. Świąd i zaczerwienienie (często w postaci odgraniczonych plamek) oraz łuszczenie naskórka jest dość typowe dla infekcji drożdżakowej.

W opisanej sytuacji aby postawić dokładne rozpoznanie konieczne jest badanie lekarskie i ewentualnie badanie mikrobiologiczne. Po ustaleniu rozpoznania będzie możliwe wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Czynnikiem usposabiającym do tego typu dolegliwości może być antybiotykoterapia o szerokim spektrum a także kontakty płciowe z osobą u której występuje rozwinięta infekcja.

Proponuję skonsultować problem z ginekologiem ewentualnie z lekarzem rodzinnym w celu oceny całości zmian. Jeśli przyczyną okaże się infekcja drożdżakowa to wszystkie z opisanych objawów powinny ustąpić po wdrożeniu leczenia doustnego.

Magdalena Mroczek

Przyczyn dolegliwości, które Pani opisuje może być kilka.

Jedną z takich przyczyn jest podłużne pęknięcie błony śluzowej odbytu. Podstawowe objawy to ból, świąd, może pojawić się też krwawienie. Najczęściej przyczyną powstawania szczeliny odbytu jest zbyt twardy stolec. Do innej przyczyny należą biegunkowate, luźne stolce, które powodują, że okolica odbytu stale ulega podrażnieniu. Szczelina odbytu biegnie najczęściej, bo aż w 85 proc. przypadków podłużnie wzdłuż osi długiej kanału odbytu i jest zlokalizowana jest najczęściej od strony pleców i rzadziej od dołu. Czasem może istnieć kilka szczelin. Po pewnym czasie w miejscu szczeliny pojawia się zgrubienie. Od strony zewnętrznej jest to polip, od strony zewnętrznej rodzaj brodawki odbytu. Przetoka do 3 tygodni jest to przetoka świeża, po upływie tego czasu jest to przetoka stara. Najlepiej jest leczyć przetokę świeżą. Leczenie opiera się na unikaniu zbyt twardego stolca (można zrobić to poprzez dietę), stosowaniu maści, które zmniejszają napięcie mięśni odbytu oraz na utrzymaniu właściwej higieny okolic odbytu. Zazwyczaj tego typu leczenie jest wystarczające. W niektórych przypadkach szczelina przechodzi w stan przewlekły. Wtedy przy nasileniu dolegliwości konieczna może być operacja lub interwencja z użyciem toksyny botulinowej.

Poza tym podobne objawy mogą wywoływać hemoroidy. Jako objawy występują świąd, guzki, krwawienie z odbytu, które możemy zauważyć na papierze toaletowym. Z czasem może dojść do wypadania guzka na zewnątrz. Występuje też uczucie niepełnego wypróżniania Leczenie to nasiadówki z kory dębu, nagietka, rumianka, a także czopki, żele i inne preparaty dostępne często w aptece bez recepty, a które zmniejszają odczyn zapalny. W leczeniu bardzo ważna jest też dieta oraz przyjmowanie właściwej ilości płynów, przynajmniej 2,5 litra dziennie.

Do opisywanych przez Panią objawów może też dojść w infekcji grzybiczej lub bakteryjnej lub wirusowej. Sa one jednak z reguły rzadsze. Konieczne być może zastosowanie antybiotyku.

Najlepiej pokazać zmianę lekarzowi, trudno jest bez pewnej diagnozy rozpoczynać leczenie.