Świąd pochwy w ciąży

Dzień dobry Panie Doktorze. Mam nadzieję, że będzie mi Pan w stanie doradzić co robić. Może zacznę od początku. Jestem w 20 tygodniu ciąży. Od kilku dni borykam się z nieprzyjemnym uczuciem swędzenia pochwy. Z tego co zauważyłam to jest delikatnie zaczerwieniona,ale nie zauważyłam żadnych upławów. Mieszkam w Irlandii a tutaj na fachową opiekę ginekologiczną nie mam co liczyć. Umówiłam się do polskiego ginekologa, ale będzie on w moim mieście dopiero 23 ego sierpnia boję się czekać aż tak długo. Wizyty u tutejszego irlandzkiego lekarza który prowadzi moją ciąże polegają jedynie na wywiadzie środowiskowym. Lekarz ogólny pyta czy wszystko w porządku i to wszystko,zero badań ginekologicznych. W szpitalu powiadomiłam lekarza o ewentualnym podejrzeniu i przebytej nadżerce w wieku 19 lat,ale bez echa. Czy mógłby mi Pan poradzić jak mogłabym ewentualnie uśmierzyć ten stan? Dodam tylko,że będąc w marcu tego roku w Polsce,robiłam cytologię z której wynikało,że mam podejrzenie wirusa HPV. Lekarz kazał mi dbać o swoją odporność i to wszystko. Boję się,że może to zaszkodzić mojemu maleństwu,a tego bym sobie chyba nie wybaczyła,choć wiem,że to nie moja wina. W aptece kupiłam Canesten krem 2% (jest to odpowiednik polskiego clotrimazolum) myśli Pan,że pomoże?Ale czy nie zaszkodzi? Proszę o pomoc To moje pierwsze dziecko i dlatego tak panikuję. Myślę,że nie tylko ja za granicą przeżywam takie nerwy. Co innego gdyby tutaj była dostępna taka opieka jak w Polsce,heh... icon_frown.gif.

Redakcja abcZdrowie

Witam!
Z opisu objawów wynika, że problemem może u Pani byc infekcja grzybicza pochwy, Clotrimazol jest jak najbardziej odpowiednim lekiem, ale polecałbym próbę leczenia raczej za pomocą globulek lub tabletek dopochwowych np Pimafucin( natamycin) ze względu na lepszą penetrację leku,  niż postac w kremie. Lek podaje się na noc do pochwy( tabletki 25 mg-20dni,globulki 100mg- 3-6 dni).

Leki są niestety dostępne na receptę. Dodatkowo proszę zaopatrzec się w globulki dopochwowe z witaminą C. Zakwaszają one środowisko pochwy i zapobiegają infekcjom. Ponieważ termin wizyty w Polsce się zbliża, radzę poprosic o przepisanie preparatu lekarza w miejscu Pani pobytu, natomiast ginekolog w Polsce oceni efekt leczenia i ewentualnie je zmodyfikuje, czy też zleci dodatkowe badania np: pH pochwy czy ocenę flory bakteryjnej.

Ewentualna infekcja HPV wymaga potwierdzenia testami biologii molekularnej (PCR)- badanie to jest w Polsce odpłatne. W zależności od wyniku oraz wyników cytologii,lekarz prowadzący ustala odpowiedni harmonogram wizyt kontrolnych,by wcześnie reagowac w przypadku konsekwencji tego zakażenia. Na razie nie stanowi to problemu odnośnie ciąży. Proszę pomyślec o zapewnieniu sobie i dziecku stałej opieki lekarza ginekologa - położnika, który poprowadzi do końca Pani ciążę. Kobieta ciężarna wymaga poza zebraniem wywiadu także badania podczas wizyty,by wcześnie zapobiegac wszelkim komplikacjom.
Pozdrawiam