Swędzenie skóry w ciąży

Witam, jestem w 8 tygodniu ciąży i od kilku dni czuje swędzenie skóry w ciąży. Zwykle nasila się to wieczorem i rano zaraz po przebudzeniu. Zaczęło się od swędzenia dekoltu, potem całe ręce, a następnie nogi (łydki, uda i zgięcia pod kolanami). Jednak nie jest to świąd niedowytrzymania i spokojnie, mogę przespać noc. Swędzenie skóry w ciąży nasila się jak zaczynam o nim myśleć - momentalnie w jednej chwili zaczyna mnie wszystko swędzieć. Na początku jak się podrapałam, to w tym miejscu robiła się krostka, która później znikała. Dodam, że na początku brałam kwas foliowy 5mg 2 tabletki dziennie, bo tak się doczytałam na ulotce, że trzeba dawkować. Jednak jak kupiłam inny pisało, że 1 tabletka dziennie tak też teraz go stosuje. Dodatkowo biorę luteine dopochwowo na podtrzymanie ciąży (dostałam bóli takich jak na miesiączkę). Mam teraz pewną obawę czy to nie jest cholestaza i czy na nią nie czas?? Czy może to poprostu jakaś reakcja alergiczna przyplątała się w ciąży, bo nigdy nie byłam na nic uczulona??? Skąd takie swędzenie skóry w ciąży? Bardzo proszę o pomoc i szybką odpowiedź.
KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,
Świąd skóry moze być spowodowany m.in. chorobami wątroby, nerek, schorzeniami o podłożu alergicznym. Leki, które Pani stosuje raczej nie powodują zmian skórnych oraz świądu. Cholestaza ciążarnych występuje zazwyczaj w trzecim trymestrze ciąży. Jest jeszcze za wcześnie na tego rodzaju schorzenie.
Powinna Pani udać się na wizytę do ginekologa prowadzącego. Dokładny wywiad oraz badanie pozwola na postawienie wstępnego rozpoznania. W przypadku wątpliwości lekarz zleci Pani badania dodatkowe.
Pozdrawiam