"Świadomy sen" - czy coś takiego istnieje?

Witam, ostatnio natrafiłem na termin z angielskiego 'lucid dream" - tzw. "świadomy sen". W skrócie, polegał on na tym, że mamy kontrolę nad snem. Czy któs zorientowany w temacie może potwierdzić/zaprzeczyć, czy coś takiego istnieje?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Jako tzw. "świadomy sen" określa się sytuację, w której osoba śniąca zdaje sobie sprawę z tego, że śni, ma częściowy wpływ na treść snu oraz dostęp do wspomień i wiedzy z okresu czuwania.

Uważa się, że jest to stan, w którym czynność bielektryczna mózgu ma niejako stan pośredni między czuwaniem a fazą REM snu, co uwidacznia się w płatach czołowych.

Wystąpieniu tego stanu mają sprzyjać niektóre techniki, w oparciu o autosugetię, techniki medytacyjne, deprywację (celowe przerwanie snu) snu oraz środki psychoaktywne.

Z podrowieniami