Świecenie typu jąderkowego. Co to może znaczyć?

Witam, stwierdzono u mnie przeciwciała przeciwjądrowe, zrobiłam badania ANA i ANA 2 bodajże. Nie znam fachowej terminologii. Wszystkie badania wyszły ok. poza jednym- stwierdzono niewielkie: "świecenie typu jąderkowego". Co to może znaczyć? Dodam, że cierpnie mi często lewa ręka, kiedyś odczuwałam drżenie rąk, na tyle silne, że nie mogłam utrzymać łyżki w ręku, ale przeszło, ja przypisałam to nerwowości. Lewa ręka dalej cierpnie, najsilniej od łokcia w górę do barku. Miałam robione badania krwi wykluczające powiązania z zawałem itp. Badania wykluczyły problemy z sercem. Od pół roku staram się zajść w ciąże, ale bez powodzenia. Czy stwierdzone przeciwciała mogą mieć z tym coś wspólnego? I co w ogóle oznaczają same przeciwciała, a przede wszystkim stwierdzone u mnie "świecenie"? Powiem jeszcze, że zaczęło się od wysokiej gorączki (ponad 40stopni) gorączka pojawiała się w nocy, a ranem znikała i nie było żadnych objawów w ciągu dnia, badania krwi były kiepskie. Usłyszałam nawet, że zostało mi jakieś 2 tygodnie życia. Po wizycie u hematologa-też nie było pewności. Lekarz kazał przyjść ponownie następnego dnia z nową próbką krwi. Po drugim badaniu stwierdził jednak, że wszystko wygląda ok. i tak spędziłam kilka tygodni w szpitalu oddając codziennie próbkę krwi do analizy. Po wielu takich analizach stwierdzono przeciwciała przeciwjądrowe. Proszę o pomoc, bo nie mogę znaleźć nic w internecie. A większość stron wydaje się bezużyteczna. Może choć mała podpowiedz, w jakim kierunku szukać? Dziękuję i pozdrawiam, Kasia
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Szkoda, że nie podała Pani w jakiej wysokości (w jakim mianie) oznaczono obecność przeciwciał przeciwjądrowych (ANA). Są one skierowane przeciwko różnym strukturom komórek- w tym również jąderka znajdującego się w środku komórki (stąd wykryte u Pani świecenie jąderkowe- czyli świecenie jąderek w komórce). Przeciwciała te są obecne u około 15% zdrowych całkowicie osób i sama ich obecność niczego nie dowodzi (bez istnienia konkretnych objawów).
Przeciwciała ANA są obecne w chorobach autoimmunologicznych. Skoro pisze Pani o odchyleniach w morfologii krwi, to radziłabym ewentualnie wyniki skonsultować u lekarza dermatologa pod kątem tocznia rumieniowatego.

Pozdrawiam