11-miesięczny syn niespokojnie sypia

Witam, moje dziecko ma prawie 11 miesięcy. Od dnia narodzin nie przespał ani jednej nocy, a przy tym ja również. Mąż pracuje na wyjazdach, więc rzadko bywa w domu. Jestem z Igorkiem 4 dni w tygodniu sama, a 3 dni jest z nami mąż. Nasz problem polega na tym, że Igor bardzo często wybudza się w nocy, karmię go od samego początku mlekiem modyfikowanym. Fakt, miał czas, że był bardzo chorowity, ale od jakiś 3 miesięcy jest na szczęście spokój. Budzi się co jakieś pół godziny przez całą noc z przeraźliwym krzykiem. Na początku sądziłam, że może coś mu się przyśniło, ale codziennie? Albo od razu wstaje na nogi i płacze. Wówczas ja wstaję, kładę go, podaję herbatkę lub mleczko, czasem zaśnie, a czasem wypije i nie śpi po 1,5 do 2 godzin, poczym zasypia i śpi, a następną pobudkę mam za 1,5 godzinki, i to samo. Kąpię małego ok. 19, potem ma puszczam kołysanki, kładę go do łóżeczka, siadam obok i masuje mu delikatnie plecki i tak zaśnie, ale nie na długo. Jestem już wyczerpana. Byłam już tak zdesperowana, że poszłam do lekarza, ale lekarz powiedział mi, że czasami tak po prostu jest. No to poszłam do apteki. Tam Pani zaproponowała mi syrop, ale nic to nie dało, żadnego rezultatu nie ma po tym, więc go odstawiłam. Igor nadal jest bardzo niespokojny.

Bardzo proszę o pomoc.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!

Istnieje wiele możliwych przyczyn niespokojnego snu, czy bezsenności u niemowląt. Najczęstszą jest ząbkowanie - zważywszy, że problemy z Pani synkiem trwają od narodzin, można wykluczyć tę przyczynę. Ale nie można wykluczyć, że ząbkowanie nasila problemy ze snem.

Kolejnymi możliwymi przyczynami są problemy gastrologiczne, czyli dotyczące układu pokarmowego. W tej grupie przyczyn należy wymienić: patologiczny refluks żołądkowo-przełykowy, alergię pokarmową, kolki, celiakię. Aby przybliżyć się do rozpoznania, należy poobserwować dziecko i zadać sobie pytania: Czy dziecko często ulewało, czy ma częste odbijania - może to świadczyć o refluksie (który do 6-tego miesiąca życia jest zjawiskiem fizjologicznym). Czy dziecko ma inne objawy alergii - wysypkę, szorstką skórę, katar sienny, biegunki, luźne stolce - te objawy mogą przybliżać do rozpoznania alergii pokarmowej. Czy dziecko, gdy się budzi, w jakiś dziwny sposób się pręży, chwyta się za brzuszek itp. Te objawy mogą sugerować kolki, będące również objawem alergii.

Tak czy inaczej w celu wykluczenia tych jednostek chorobowych może być potrzebna wizyta u gastroenterologa dziecięcego, a wcześniej u lekarza pediatry. Należy przedstawić mu całą istotę problemu z podkreśleniem, jaki to ma wpływ na Wasze życie codzienne. Lekarz nie powinnien lekceważyć uwag matki dziecka. Jeśli pomimo wszystkich badań wykluczy się przyczynę organiczną zaburzonego snu synka, trzeba będzie się skierować w stronę psychologiczną.

Istnieją pewne zaburzenia snu rozpoznawane u małych dzieci, np. zespół lęków nocnych. Objawia się częstym wybudzaniem z płaczem i rozhisteryzowaniem. Aby je rozpoznać, należy skonsultować się z psychologiem dziecięcym, ewentualnie z psychiatrą dziecięcym.

Podsumowując, na podstawie przedstawionego przez Panią wywiadu, nie można jednoznacznie określić przyczyny problemów ze snem synka. Proponuję powtórną wizytę u lekarza pediatry, dosadne przedstawienie wagi problemu. To pediatra powinnien poprowadzić całą ścieżkę diagnostyczną i zdecydować o ewentualnych konsultacjach specjalistycznych. Proszę być dobrej myśli.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.