Syn źle sypia od czasu szczepienia - czy to może mieć jakiś związek?

Witam, tydzień temu szczepiliśmy (szczepionka zintegrowana) drugi raz dziecko 3-miesięczne i wieczorem po szczepieniu zaczął płakać tak, że nie można było go uspokoić. Od tej pory źle sypia, budzi się co godzinę, co dwie, nad ranem jęczy, wygina się i płacze. Do tej pory potrafił przespać 6 godzin. Podajemy mu B***, podawaliśmy B***, ale przestaliśmy z początkiem 3 miesiąca. Wydaje nam się, że wszystko jest związane z bólami brzucha - kłopotami z wypróżnieniem, ale nie wiemy, jak mu pomóc. Dziękuję za odpowiedź.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Zasady szczepień - co musisz wiedzieć?

Choć szczepienia są bardzo ważne dla zdrowia, to igła i strzykawka wywołują krzyk oraz płacz u każdego małego dziecka. Nie powinno to zniechęcać do poddawania szczepieniu swoich pociech. Każdy rodzic powinien dostosować się do podstawowych zasad przeprowadzenia szczepienia, które zostały zaprezentowane w materiale filmowym.

Witam!

Zachowanie maluszka wcale nie musi być bezpośrednią reakcją na szczepienie skojarzone, ale niewykluczone też, że drobnoustroje chorobotwórcze podane dziecku mogły spowodować jego gorsze samopoczucie. Myślę, że w tym przypadku warto byłoby się skonsultować z lekarzem - pediatrą.

Napadowy i trudny do uspokojenia płacz dziecka często określany jest jako kolka niemowlęca. Pojawia się ona zazwyczaj około 3. tygodnia życia i może trwać nawet do 6. miesiąca. Zwykle niepohamowany płacz powoduje ból brzuszka wywołany niedojrzałością układu pokarmowego niemowląt i nadmiernym kumulowaniem się gazów. Dotyczy to zarówno dzieci karmionych mlekiem matki, jaki i mlekiem modyfikowanym. Czasami kolka wynika z przejedzenia, połykania powietrza wraz z pokarmem albo z alergii na jeden ze składników mleka. Możliwe, że kolka niemowlęca jest też wynikiem działania czynników psychologicznych - niedojrzałości układu nerwowego dziecka lub napięć, stresów, nerwów rodziców.

Kolkę można zdiagnozować tylko wówczas, gdy dziecko krzyczy, płacze, pręży się, podkurcza nóżki, wierzga i ma twardy brzuch co najmniej 3 razy w tygodniu, 3 godziny dziennie i nie krócej niż przez 3 tygodnie. Ataki zwykle pojawiają się wieczorem i w nocy, stąd te przebudzenia dziecka i niespokojny sen.

Najważniejsze to zachować spokój, cierpliwość i czułość wobec dziecka. Nosić i przytulać tyle, ile maluszek potrzebuje. Pomóc może również ciepła kąpiel, ogrzewanie brzuszka, np. termoforem lub tetrową pieluszką albo masaż brzuszka zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara. W przypadku dokuczliwej kolki lekarz może przepisać preparaty lecznicze. Najważniejsze są jednak bliskość i wsparcie rodziców. Nerwowości dziecka nie warto podsycać nerwowością mamy i taty.

Radzę Pani udać się z dzieckiem do lekarza, by na podstawie zaobserwowanych objawów wykluczył inne choroby, jak infekcje, męczące zaparcia czy zapalenie ucha środkowego.

Pozdrawiam i życzę wytrwałości

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty