Syn źle sypia od czasu szczepienia - czy to może mieć jakiś związek?

Witam, tydzień temu szczepiliśmy (szczepionka zintegrowana) drugi raz dziecko 3-miesięczne i wieczorem po szczepieniu zaczął płakać tak, że nie można było go uspokoić. Od tej pory źle sypia, budzi się co godzinę, co dwie, nad ranem jęczy, wygina się i płacze. Do tej pory potrafił przespać 6 godzin. Podajemy mu B***, podawaliśmy B***, ale przestaliśmy z początkiem 3 miesiąca. Wydaje nam się, że wszystko jest związane z bólami brzucha - kłopotami z wypróżnieniem, ale nie wiemy, jak mu pomóc. Dziękuję za odpowiedź.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam!

Zachowanie maluszka wcale nie musi być bezpośrednią reakcją na szczepienie skojarzone, ale niewykluczone też, że drobnoustroje chorobotwórcze podane dziecku mogły spowodować jego gorsze samopoczucie. Myślę, że w tym przypadku warto byłoby się skonsultować z lekarzem - pediatrą.

Napadowy i trudny do uspokojenia płacz dziecka często określany jest jako kolka niemowlęca. Pojawia się ona zazwyczaj około 3. tygodnia życia i może trwać nawet do 6. miesiąca. Zwykle niepohamowany płacz powoduje ból brzuszka wywołany niedojrzałością układu pokarmowego niemowląt i nadmiernym kumulowaniem się gazów. Dotyczy to zarówno dzieci karmionych mlekiem matki, jaki i mlekiem modyfikowanym. Czasami kolka wynika z przejedzenia, połykania powietrza wraz z pokarmem albo z alergii na jeden ze składników mleka. Możliwe, że kolka niemowlęca jest też wynikiem działania czynników psychologicznych - niedojrzałości układu nerwowego dziecka lub napięć, stresów, nerwów rodziców.

Kolkę można zdiagnozować tylko wówczas, gdy dziecko krzyczy, płacze, pręży się, podkurcza nóżki, wierzga i ma twardy brzuch co najmniej 3 razy w tygodniu, 3 godziny dziennie i nie krócej niż przez 3 tygodnie. Ataki zwykle pojawiają się wieczorem i w nocy, stąd te przebudzenia dziecka i niespokojny sen.

Najważniejsze to zachować spokój, cierpliwość i czułość wobec dziecka. Nosić i przytulać tyle, ile maluszek potrzebuje. Pomóc może również ciepła kąpiel, ogrzewanie brzuszka, np. termoforem lub tetrową pieluszką albo masaż brzuszka zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara. W przypadku dokuczliwej kolki lekarz może przepisać preparaty lecznicze. Najważniejsze są jednak bliskość i wsparcie rodziców. Nerwowości dziecka nie warto podsycać nerwowością mamy i taty.

Radzę Pani udać się z dzieckiem do lekarza, by na podstawie zaobserwowanych objawów wykluczył inne choroby, jak infekcje, męczące zaparcia czy zapalenie ucha środkowego.

Pozdrawiam i życzę wytrwałości