Szansa na ciążę przy chorobie tarczycy

Witam.
Staram się z mężem o dziecko od jakiegoś roku. Mam chorobę tarczycy i od miesiąca przyjmuje hormony tarczycy. Ostatnio miesiączkę miałam 16 stycznia, od 2 dni bolą mnie jajniki i dól brzucha. Czy mogę być w ciąży?

Witam!

Ponieważ od ostatniej miesiączki minęło 39 dni możliwe, że jest Pani w ciąży. Z drugiej strony ból w podbrzuszu i okolicy jajników może być zwiastunem zbliżającej się miesiączki. Aby się upewnić, proponuję wykonać test ciążowy. Do jego przeprowadzenia najlepiej wykorzystać poranny mocz, w którym stężenie badanego hormonu jest największe.

Kobiety z niedoczynnością tarczycy w ciąży powinny być pod ścisłym nadzorem lekarza ginekologa. Trzeba dość często kontrolować stężenie hormonów, ponieważ w tym okresie zapotrzebowanie na tyroksynę się zmieni,a co może się wiązać z koniecznością modyfikacji dawki przyjmowanego leku.