Szansa na ponowne zajście w ciążę w dwa tygodnie po poronieniu

Witam! Mam takie małe skromne pytanie. Około 2 tyg. temu poroniłam ciążę. Bardzo przeżyłam ten fakt, w zasadzie dalej nie mogę się pogodzić z tym, co się wydarzyło. Pragnę dziecka teraz po poronieniu bardziej niż kiedykolwiek indziej. Przez tydzień po poronieniu występowało u mnie dosyć obwite krwawienie, a teraz pozostało tylko plamienie. Nie byłam u ginekologa, nie sprawdzał czy oczyściłam się do końca. Niestety, w Anglii trudno o dobrą opiekę lekarską. Kazali mi tylko zrobić sobie test ciążowy, a więc zrobiłam go. Wynik wyszedł pozytywny, ale to pewnie dlatego, że utrzymuje się jeszcze w moim organizmie hormon ciążowy. Chciałam się dowiedzieć, czy podczas tego plamienia poronnego duże są szanse na zajście w ciążę, bo koleżanka coś mi wspominała, że właśnie teraz mogę zajść w ciążę 2 razy szybciej podczas występowania tego plamienia. Czy to prawda?

Witam serdecznie!

Plamienia po poronieniu mogą utrzymywać się nawet do 14 dni. Z Pani opisu wynika, że nie miała Pani kontrolnego badania USG po poronieniu. W Polsce badanie USG jest jednym z podstawowych badań po poronieniu. Warto zatem spróbować przekonać lekarza do jego wykonania. Jeżeli do tej pory Pani nie gorączkowała, plamienia nie nasilały się a ustępowały oraz nie występowały bóle brzucha, to ryzyko postania resztek jest niewielkie. Warto jednak ostatecznie to wykluczyć.
Teoria Pani koleżanki niestety nie jest prawdziwa. Wynika to z czasu występowania pierwszej owulacji po poronieniu,która zwykle ma miejsce około 4 tygodnia po zdarzeniu. Jeżeli plamienie utrzymuje się 2 tygodnie, to nie ma możliwości zapłodnienia ze stosunków mających miejsce 2 tygodnie przed owulacją.
Na koniec chciałabym również Panią uświadomić (zakładam, że takiej informacji nie uzyskała Pani od swojego ginekologa), iż próby poczęcia zaleca się rozpocząć dopiero po 3 miesiącach. Jest to absolutne minimum potrzebne na regenerację macicy oraz powrót gospodarki hormonalnej do stanu sprzed ciąży. Udowodniono, iż ciąże poczęte przed tym okresem częściej kończą się kolejnym poronieniem. Myślę zatem, iż warto odczekać 3 miesiące, by zwiększyć szanse na donoszenie kolejnej ciąży.
Pozdrawiam