Szanse na ciążę po usunięciu jednego jajowodu

Witam, pisałam do Państwa miesiąc temu. Mam nurtujące mnie pytanie, czy ból owulacyjny po jednej stronie świadczy, że z danego jajnika będzie owulacja? Staramy się z mężem o dziecko. W lutym miałam zabieg laparoskopii z powodu ciąży pozamacicznej. Usunięty został lewy jajowód. Od zeszłego cyklu zaczęliśmy ponowne starania. Dziś robiłam testy owulacyjne, wyszły pozytywnie, boli mnie podbrzusze oraz właśnie lewa strona, dlatego mam pewne obawy, że w tym miesiącu nie będę mieć szans na poczęcie dziecka. Bardzo się martwię tym faktem jak to teraz będzie przy braku jednego jajowodu, jakie mam szanse.

Pierwszą ciążę straciłam, ponieważ zarodek przestał się rozwijać w 8 tygodniu, w 13 tygodniu miałam zabieg łyżeczkowania. Wtedy udało nam się za pierwszym razem zajść w ciążę. Po roku czasu zaczęliśmy się starać po raz drugi. Udało nam się też bardzo szybko, praktycznie za pierwszym razem, no ale niestety okazało się, że jest to ciąża pozamaciczna, miałam wykonywane badania na infekcje, ale wszystko w porządku. Nigdy też wcześniej nie przypatrywałam się bólom podczas owulacji, ale zaczęłam stosować testy owulacyjne i wszystkie objawy na siebie nachodzą. Dlatego chciałam spytać jakie są szanse na ciążę, czy ból jednego jajnika sugeruje, że w tym jajniku będzie owulacja czy mam szanse, że może jednak z prawego odbędzie się owulacja? Byłabym bardzo wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam

Witam serdecznie! W przypadku usunięcia jajowodu szanse na ciążę nadal istnieją. Ze względu na przemienną owulację zachodzącą w jajnikach, szanse na poczęcie wynoszą odpowiednio 50%. Dolegliwości bólowe zlokalizowane po jednej stronie są najpewniej spowodowane owulacją właśnie po jednej stronie. Stwierdzenie owulacji możliwe jest jednak wyłącznie w trakcie badania ultrasonograficznego. Dokładniejsza ocena szans na poczęcie możliwa jest podczas konsultacji ginekologicznej. Pozdrawiam