Szanse na zajście w ciążę po operacji usunięcia tarczycy

Witam serdecznie.chcialabym dowiedziec sie jakie sa realne szanse na zajscie w ciaze po operacji usuniecia tarczycy.dodatkowo 10 lat temu mialam wykonana konizacje sm. Mam 39 lat i od dluzszego czasu staramy sie z mezem ale niestety na prozno.Lekarz za kazdym razem mowi ze trzeba probowac..i tak probujemy ale nic z tego nie wychodzi.maz jest w pelni zdrowy.dziekuje za odpowiedz.

Jeżeli tarczyca była usuwana z powodu nowotworu złośliwego z uzupełniającym leczeniem radiojodem to powinno się poczekać z ciążą 2 lata od zakończenia leczenia. Jeżeli tarczyca była usuwana z powodu choroby niezłośliwej, to istotą jest takie przyjmowanie hormonów tarczycowych i jodu w odpowiednich dawkach, aby naśladowało to najbardziej obecność tarczycy, a TSH aby było < 2,5 w czasie planowania ciąży. Przebyta konizacja zazwyczaj nie ma większego znaczenia dla zachodzenia w ciążę jak i dla samej ciąży, jednak może zdarzyć się czasami odczyn bliznowaty ze zmianą anatomii i funkcji kanału szyjki macicy. Jeżeli ma Pani taką historię (tarczyca i szyjka), a funkcja tarczycy jest prawidłowa (kontrolowana przez specjalistę endokrynologii), oraz cytologia (i może dodatkowo kolposkopia) szyjki macicy są prawidłowe, to mając 39 lat może Pani starać się o ciążę samodzielnie, ale nie powinno się tego przeciągać w nieskończoność, i dość szybko powinna powstać decyzja o udaniu na konsultację, diagnostykę i ew leczenie technikami wspomaganego rozrodu.