Szczękościsk po bieganiu i ćwiczeniach fizycznych

Witam, mam dosyć specyficzny problem: po ćwiczeniach fizycznych + bieganiu dostaję szczękościsku żuchwy. Nie wiąże się on z zagryzaniem zębów, a raczej z napięciem mięsni żuchwy. Problem pojawił się wczesniej w wyniku stresu. Teraz jednak ściśle wiąże się z ćwiczeniami. Czy może mi Pan/Pani coś doradzić? Pozdrawiam Jan
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Gdy szczękościsk wystąpi, należy szukać jego przyczyny i leczyć schorzenie podstawowe, ponieważ to w zasadzie jedyny sposób na zwalczenie szczękościsku. Jeżeli oprócz szczękościsku występuje ból ucha, podwyższona temperatura, a barwa głosu ulega zmianie i pojawia się charakterystyczna chrypka, wówczas należy podejrzewać, że przyczyną szczękościsku jest ropień okołomidałkowy. Leczenie polega wówczas na zwalczaniu powstałego stanu zapalnego. Jeżeli zaś przyczyną szczękościsku jest wyrzynająca się ósemka, wówczas o postępowaniu leczniczym decyduje stomatolog, który może podjąć decyzję o konieczności usunięcia zęba.