Szczepienie dziecka - jakie są konsekwencje przerwania?

Mój synek ma 4 m-ce. W Polsce był szczepiony. W pierwszej dobie otrzymał hepavax, potem w 6 tygodniu hepavax, DTP i hiberix, a po 6 tygniach DTP, imovax, hiberix. Teraz byliśmy na pierwszej wizycie u włoskiej doktor i ta dała nam skierowanie na szczepienie, tylko przeciw meningokokom i pneumokokom, a w Polsce mieliśmy się szczepić trzecią dawką ostatnich szczepionek. Co będzie jeśli ich nie wykonamy? Nie możemy teraz wrócić do Polski. Nie będzie odporny na te choroby?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Na przełomie 3 i 4 miesiąca życia dziecko powinno zostać zaszczepione:
- przeciwko błonnicy, tężcowi i krztuśćcowi szczepionką DTP
- przeciwko polio szczepionką zabitą podskórnie lub domięśniowo -IPV
Szczepienia te są obowiązkowe,  nieprzeprowadzenie może skutkować brakiem odoporności  dziecka na powyższe choroby. Jeżeli w obecnej chwili nie możliwości zaszczepienia dziecka, może Pani ewentualnie  przesunąć jego termin o kilka tygodni. Całkowitej rezygnacji ze szczepienia nie zalecam.