Szczepienie na różyczkę

Witam, jestem w 36 tygodniu ciąży i miałam kontakt z osobą chorą na różyczkę. Czy istnieje ryzyko jakiekolwiek, że się zaraziłam? Czytałam, że jest ogromne ryzyko w pierwszym trymestrze... Proszę o szybką odpowiedź. Nie przebywam na terenie Polski i nie wiem, co mam robic!!!!!
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Od 1987 roku w Polsce wszystkie dziewczynki w wieku 13 lat są szczepione przeciwko różyczce. Wtedy ich dzieci są w czasie życia płodowego chronione przez przeciwciała. Jeśli urodziła się Pani przed 1974 rokiem i nie chorowała Pani na różyczkę, to może Pani nie mieć przeciwciał - wtedy ryzyko przejścia wirusa na dziecko na tym etapie ciąży jest bardzo duże (choć nie niesie istotnego ryzyka dla jego zdrowia!). Zdarza się też, że mimo szczepienia nie wytwarza się odporność. Jeśli się Pani bardzo niepokoi, może Pani zbadać poziom przeciwciał klasy G (IgG)  we krwi. Jeśli są one obecne, znaczy to, że była Pani skutecznie zaszczepiona lub chorowała Pani na różyczkę w przeszłości i dziecko jest całkiem bezpieczne. Jeśli zaś nie ma ich we krwi, będzie Pani mogła przyjąć specyficzne przeciwciała ochronne w zastrzyku - ochornią one Panią i dziecko przed zachorowaniem. Wygląda na to, że dla uzyskania pełnego uspokojenia nie obędzie się bez wizyty u lekarza.

Pozdrawiam serdecznie!