Szepty córki

Moja córka Zuzia chodzi do podstawówki. Bierze udział w życiu szkolnym, ale do nauczycieli szepcze, więc przepytują ją przy swoim biurku lub przy jej ławce. W pierwszej klasie pani sprawdzała jej czytanie przy pomocy koleżanki, z czasem Zuzia czytała koleżance coraz głośniejszym szeptem, tak że pani mogła usłyszeć. Misia rozmawia na głos tylko z kilkoma najbliższymi koleżankami, gdy są same, do innych szepcze, także do cioć i wujków. Czasami wypowiada tylko jedno słowo, zależy to od tego, jak Zuzia się czuje. Zdarzają się też takie osoby, przy których córka zamiera. Nie wiem, co mam robić?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Proszę koniecznie zwrócić się do psychologa i neurologa. Tego typu trudności w komunikowaniu się czasami wynikają z reakcji lękowych, ale mogą również mieć inne przyczyny. Warto ustalić przyczynę tych trudności. Z opisu mogą wyglądać jak mutyzm wybiórczy, czy właśnie taka trudność w komunikowaniu się w sytuacjach trudnych lub przy osobach obcych a nie ma takich kłopotów, jeżeli córka czuje się pewnie i bezpiecznie. Praca z psychologiem, a jeszcze lepiej z psychoterapeutą pomoże pokonać te trudności.