Szybki wzrost antygenu PSA przyczyną raka prostaty

Witam! Mój ociec (58 lat) od ok. roku ma problemy z prostatą, związane ze zwiększonym parciem na pęcherz. Problemy te poprzedziło wieloletnie leczenie hemoroidów. PSA całkowite wynosiło kolejno 11.2010 r. - 7,29 ng/ml - lekarz zalecił Proscar i Prostamol Uno. Następnie PSA wyniosło: 02. 2011r. - 4,3 ng/ml, 05.2011r. - 3,9 ng/ml, 10.2011r - 6,8 ng/ml. Z tym wynikiem oraz z podwyższonym nieznacznie kwasem moczowym tato trafił do urologa (wcześniej leczył go specjalista chorób wewnętrznych). Ten podał Omnic i Levoxa. Po miesiącu PSA wzrosło do 11,31 ng/ml, PSA wolne 20,6%. W badaniu DRE - stercz średnicy 5cm, płaski o gładkiej powierzchni, granice zatarte. W badaniu TRUS - stercz o wym. 50x34x60mm, objętość 60 cm3. Torebka nierówna, granice dobrze zachowane. Echogeniczność stercza jednorodna (jednorodność echogeniczną potwierdzały wszystkie usg na przestrzeni ostatnich 10 lat). Pęcherzyki nasienne w normie. Wykonano biopsje i z obawą czekamy na wynik. Proszę o opinię, co mogło spowodować tak szybki przyrost PSA w ciągu miesiąca? Czy rak może powodować takie wahania PSA na przestrzeni roku? Dodam, że wszystkie inne wyniki krwi i moczu są w normie. OB wzrosło w ciągu miesiąca z 2 na 4. Wszystkie inne narządy w licznych badaniach USG w całkowitej normie. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Witam serdecznie!

Wzrosty wartości PSA są najczęściej związane z łagodnym rozrostem stercza, rakiem stercza czy zapaleniem tego narządu. Najczęściej za tak szybki wzrost jest odpowiedzialne zapalenie tego gruczołu. Natomiast proszę pamiętać, że wartości oznaczanie nawet w tym samym laboratorium mogą się między sobą różnić.
W tym przypadku wzrost poziomu był poprzedzony zmianą leczenia, być może to również wpłynęło na poziomy oznaczanej substancji.
Nie można również wykluczyć nowotworu, zapewne z tego powodu została zlecona biopsja stercza. Jednak wyniki badań dodatkowych raczej dają nadzieję na korzystny wynik dla Pani Ojca.

Pozdrawiam