Tabletka 72 godziny po stosunku

Witam, w 23 dniu cyklu wzięłam tabletkę po stosunku, 1,5 dnia po stosunku, nie miałam żadnych skutków ubocznych. Mój normalny cykl trwa około 26 dni. Dziś jest 29 dzień cyklu, a ja wciąż nie mam okresu. Mam bóle brzucha, szyjka macicy jest twarda i położona dosyć nisko. Czy możliwe jest, aby tabletka opóźniła mi okres? Z góry dziękuję za odpowiedź.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Zaburzenie naturalnego cyklu miesięcznego jest skutkiem ubocznym działania tabletki "po", nie może więc Pani pisać, że nie odczuwa dolegliwości z nią związanych. W zależności od momentu zażycia tabletki oraz predyspozycji wpływ tabletki na wystąpienie krwawienia może być różny. Często występuje szybko tzw. krwawienie z odstawienia, wywołane gwałtownym wzrostem i następnie spadkiem poziomu hormonów. W Pani przypadku tabletka przyczyniła się do wydłużenia cyklu.

Przy cyklach 26-dniowych wzięcie tabletki w 23 dniu było zbędne, prawie na pewno była Pani bowiem w fazie lutealnej cyklu, podczas której do zapłodnienia dojść nie może. Jeżeli bóle brzucha przypominają te występujące przed miesiączką, to najpewniej zwiastują one rychłe nadejście menstruacji, w przeciwnym wypadku mogą być kolejnym skutkiem niepożądanym działania tabletki. Obecnie musi Pani poczekać na pełne uregulowanie cyklu i powrót do naturalnej równowagi hormonalnej.

Pozdrawiam serdecznie!