Tabletka awaryjna i stosunek przerywany

Witam! Tak oto wygląda moja obecna sytuacja: 26 X 1 dzień cyklu, miesiączka, koniec drugiego dnia - stosunek bez zabezpieczenia. 36 godzin po stosunku wzięłam tabletkę awaryjną. koniec 7 dnia cyklu(1XI) - stosunek przerywany.... natomiast rano nastąpiło krwawienie(4 dni po tabletce awaryjnej) i wygląda jak normalna miesiączka, ale bardziej skąpa niż zazwyczaj. Dziś jest 11 dzień mojego normalnego cyklu - dodam, że jestem na diecie. Moje pytanie: wiem oczywiście, że stosunek przerywany nie był najlepszym pomysłem, ale jak to się ma do zmian zachodzących w moim organizmie? Czy to krwawienie to może być prawdziwa miesiączka, w związku z czym, ten stosunek przerywany był w miarę bezpieczny? Jak duże jest ryzyko, że zajdę w ciążę? jak można opisać dni po tabletce awaryjnej-rozpoczyna się jakby nowy cykl? Kiedy następuje owulacja po przyjęciu tabletki, jeśli przyjęłam ją przed jej rozpoczęciem (4 dzień cyklu). Będę wdzięczna za odpowiedź. Zestresowana J.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Krwawienie, które opisujesz jest konsekwencją przyjęcia tabletki awaryjnej. Tabletka ta jest potężną dawką hormonów, która nie jest obojętna dla organizmu. Nie jestem w stanie przewidzieć, jak zareaguje na nią Twój organizm, kiedy nastąpi pierwsza owulacja,a potem miesiączka.
Szanse na zajście w ciążę są praktycznie zerowe. Nie ma właściwie szans, by tak szybko doszło do owulacji,a tylko w tym momencie może dojść do zapłodnienia.
Na przyszłość, odradzam stosunków przerywanych ze względu na wysoką nieskuteczność tej metody. Proponowałabym stosować dodatkowe środki antykoncepcyjne, co najmniej kremy plemnikobójcze. Tak jak wspomniałam, tabletka awaryjna jest gigantyczną dawką hormonów i jeżeli przy każdej wątpliwej sytuacji będziesz z niej korzystać, możesz doprowadzić do całkowitego rozchwiania gospodarki hormonalnej.

Pozdrawiam.