Tabletki antykoncepcyjne a antybiotyk. Jakie jest ryzyko ciąży?

Mój problem wygląda następująco. Dzisiaj, czyli w piątek, biorę drugą tabletkę placebo tabletek antykoncepcyjnych. Schemat przyjmowania wygląda tak: 24 tabletki z hormonami, 4 tabletki placebo. Z moim partnerem ostatnio kochałam się 2 razy we wtorek, wówczas brałam 23. tabletkę z hormonem. Stosunki były na szczęście przerywane. Tabletki przyjmuję bardzo regularnie, mniej więcej o stałej porze, nie zapomniałam do tej pory ani jednej. Ale pojawia się problem w postaci dość silnego zapalenia gardła i nie obejdzie się bez antybiotyku. Czy jeżeli zażyję go dziś, w trakcie 4-dniowej przerwy skuteczność tabletek będzie obniżona już od pierwszej tabletki nowego opakowania? Czy w tym przypadku istnieje ryzyko ciąży? Jeśli wzięłabym ten antybiotyk dziś, to na pewno będziemy się zabezpieczać dodatkowo w trakcie jego brania, a także 7 dni po zakończeniu kuracji.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Antybiotyki z grupy penicylin i tetracyklin mogą obniżać skuteczność tabletek antykoncepcyjnych. Dlatego w trakcie ich stosowania oraz przez 7 dni po zakończeniu antybiotykoterapii należy stosować dodatkowe zabezpieczenie, np. w postaci prezerwatywy. To wystarczy, aby skutecznie zabezpieczyć się przed ciążą w trakcie leczenia antybiotykiem. Jeżeli jednak nie będzie Pani korzystać z dodatkowego zabezpieczenia w tym czasie, istnieje ryzyko ciąży.

Powinna Pani przyjmować antybiotyk zgodnie z zaleceniami lekarza i stosować dodatkowe zabezpieczenie w wyżej wymienonym czasie. Przy takim postępowaniu będzie Pani odpowiednio zabezpieczona przed ciążą.