Tabletki antykoncepcyjne a długotrwała biegunka. Jak jest w moim przypadku?

Dzień dobry. Mój kłopot polega na tym, że (we wtorek) po ok. 3h od wzięcia trzeciej tabletki z blistra wystąpiła u mnie biegunka. Tabletki zażywam o godz. 19 ( Y*****). Nie zażyłam dodatkowej tabletki. Rano (środa) objawy nie ustąpiły, więc wzięłam lek przeciwbiegunkowy i chęć korzystania z toalety ustała. Udałam się do lekarza i otrzymałam receptę na tabletkę ''po'' E********, ponieważ przed dwoma dniami poprzedzającymi incydent doszło do stosunku. Tabletki antykoncepcyjne zażywałam dalej o 19. Do końca dnia (środy) biegunka nie pojawiła się, natomiast w czwartek, z samego rana, gdy tylko poczułam ból brzucha ponownie zażyłam lek przeciwbiegunkowy, podobnie po południu i to uchroniło mnie od korzystania z toalety, gdyż bałam się całkiem rozregulować cykl. Moje pytanie brzmi następująco: Czy pomimo takich zaburzeń zażywając tabletki o stałej porze będę w pełni zabezpieczona już po 7 normalnie zażytych tab. antykoncepcyjnych (czyli po 7 tab. przyjętych normalnie po ustąpieniu biegunek)? Jeśli nie, to kiedy w takim razie będę ponownie w pełni zabezpieczona? Chciałabym się też dowiedzieć, czy wzięcie dodatkowej tab., po tym jak wystąpiła biegunka, uchroniłoby mnie od zażycia tabletki "po"? I jakby ta sytuacja wyglądała w drugim albo trzecim tyg. zażywania tabletek, bo słyszałam, że antykoncepcji istnieje zasada "7 dni" czyli, że 7 dni regularnego zażywania pigułek tak naprawdę zabezpiecza na kolejne 7 dni. Z góry dziękuję za odpowiedź!

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Biegunka musi być bardzo nasilona, aby stanowić zagrożenie dla skuteczności tabletek antykoncepcyjnych. Musi to być taka biegunka, która zagraża odwodnieniem. Rozumiem jednak, że ze strachu przed ciążą podjęła Pani decyzję o zażyciu tabletki "po". Tabletka te zawiera te same hormony co tabletki antykoncepcyjne, ale w zwiększonej dawce. Dlatego zażycie podwójnej tabletki przynosi podobne, choć nieco mniej nasilone efekty, jak tabletka "po". W takich sytuacjach, gdy występuje niewielkie ryzyko obniżenia skuteczności antykoncepcji decyzja o zażyciu tabletki "po" zawsze powinna należeć do kobiety, która decyduje o swoich priorytetach - zabezpieczenie czy zdrowie. W przypadku, gdy rzeczywiście dojdzie do zaburzenia funkcji antykoncepcyjnej tabletek działa zasada siedmiu dni, czyli przez siedem dni trzeba się dodatkowo zabezpieczać.

Pozdrawiam serdecznie!