Tabletki antykoncepcyjne a obniżenie libido i nastroju

Witam! Czy to prawda, że wszystkie antykoncepcyjne tabletki hormonalne powodują obniżenie libido i nastroju? Tak twierdzi moja lekarka. Brałam już kilka środków - ok. 10 lat temu były to M***, M**, Ha*** i M*** (pamiętam kompletny zanik libido po wszystkich, zresztą to był powód zmian pigułek), ostatnio Y*** (plamienia przez cały czas stosowania), N*** (silne krwawienie podczas 7-dniowej przerwy i okropne wahania nastroju) i teraz od miesiąca Q***. Mam tendencje do zaburzeń depresyjnych, w dodatku przeżywam akurat trudny czas w życiu, ale dołki, które nawiedzają mnie w ostatnich tygodniach są nie do zniesienia i mam wrażenie, że to właśnie z powodu antykoncepcji. Trudno mi się zebrać do działania, pracy, nawet prostych zajęć i znaleźć coś dobrego w życiu. Czy jest sens szukać kolejnego środka czy może powinnam sobie odpuścić tabletki hormonalne, bo wszystkie będą działać tak samo? Pozdrawiam.

Witam serdecznie!

Każdy ze stosowanych przez Panią preparatów charakteryzował się innym składem chemicznym. Zdecydowana większość z nich posiała inne substancje czynne, wywierające różne działania niepożądane.

Nie zgodziłabym się z tezą, że wszystkie tabletki antykoncepcyjne obniżają libido i powodują obniżenie nastroju. W Pani przypadku, gdy wypróbowała Pani większość z lepiej tolerowanych preparatów antykoncepcyjnych, można wysunąć podejrzenie, że ten typ antykoncepcji jest przez Panią źle tolerowany. Niektóre Panie, z nie do końca ustalonych przyczyn, nie tolerują antykoncepcji hormonalnej i muszą zdecydować się na inne formy zabezpieczenia.

Niestety nie jestem w stanie udzielić Pani odpowiedzi na pytanie dotyczące sensu stosowania kolejnych preparatów. Odpowiedź taką może udzielić jedynie ginekolog Panią prowadzący, względnie inny, który będzie miał możliwość dokładnego zebrania wywiadu i osobistego zbadania.

Istnieje bowiem prawdopodobieństwo, że w ostatnim czasie zdecydowanie za często zmienia Pani preparaty antykoncepcyjne. Uznaje się, że działania niepożądane tabletek antykoncepcyjnych w większości przypadków ustępują po 3 miesiącach stosowania jednego preparatu.Dopiero po tym czasie należy zastanawiać się nad modyfikacją antykoncepcji.

Pozdrawiam!