Tabletki antykoncepcyjne, antybiotyk a ciąża

Witam. Mam 21 lat i od około roku biorę tabletki antykoncepcyjne. Ostatnio przyjmowałam antybiotyk i w pierwszym dniu jego stosowania odbyłam stosunek ze swoim chłopakiem. Był to środek opakowania, a między nim a poprzednim nie robiłam 7-dniowej przerwy. Czy możliwe jest, bym zaszła w ciążę? Dodam jeszcze, że od kilku dni mam zgagę oraz zaobserwowałam ostatnio bolesność (nie cały czas) i lekkie powiększenie piersi (USG piersi wyszło w normie).

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Działanie hormonalnej antykoncepcji może być znacząco osłabione przez niektóre antybiotyki (np. z grupy tetracyklin i penicylin), co może prowadzić niestety do niechcianej ciąży. Podczas stosowania antybiotyków dobrze jest stosować dodatkową metodę antykoncepcji przez cały cykl. Przed rozpoczęciem nowego opakowania proszę wykluczyć obecność ciąży - testem ciążowym lub podczas wizyty u lekarza.

Pozdrawiam!