Tabletki antykoncepcyjne - czy można je brać bez badań hormonalnych? Kiedy zaczynają działać?

Witam! Zaczęłam brać tabletki antykoncepcyjne, są to moje pierwsze tabletki. Ginekolog przepisał mi je podczas pierwszej wizyty, bez uprzednich badań hormonalnych. Pomimo ich zażywania nadal boję się kochać bez dodatkowego zabezpieczenia... Czy to jest normalne, że lekarz przepisał tabletki, nie wiedząc, jaki mam stan hormonów? Kiedy zapytałam, czemu nie zrobił badań, stwierdził, że jestem drobnej budowy i nie potrzebuję dużej ilości hormonów... Biorę je już ponad 3 tyg. i nie wiem, od kiedy mogę uprawiać seks bez obaw... Poza tym mam lekkie plamienia i nie wiem, czy to wynik źle dobranych tabletek (na ten temat zdania są podzielone)... i czy mogę im ufać... Moja znajoma stwierdziła, że plamienia przy tabletkach są normalne, ona już po tygodniu brania uprawiała seks i nie zaszła w ciążę..., ale każde ciało jest inne... Ginekolog był bardzo oszczędny w odpowiadaniu na pytania, dlatego chciałabym zadać je tutaj: 1. Czy to normalne, że przepisuje się tabletki bez badań hormonalnych? 2. Od kiedy mogę uprawiać seks, jeśli tabletki biorę już 3 tyg.? 3. Czy plamienia podczas zażywania tabletek są normalne? 4. Kiedy jest największe ryzyko, że można zajść w ciążę (czy zwykły katar itp. może zmniejszać działanie tabletek)?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Przy przepisywanu tabletek antykoncepcyjnych najważniejszą rzeczą jest wykluczenie ciąży, co można zrobić, przeprowadzając wywiad z pacjentką połączony z badaniem usg.

Niekonieczne jest oznaczanie hormonów. Ważne natomiast jest stwierdzenie, czy pacjentka nie choruje na chorobę zakrzepowo-zatorową lub czy choroba ta nie pojawiła się w rodzinie, gdyż jest to jedno z najważniejszych przeciwskazań do doustnej antykoncepcji hormonalnej. Aby to sprawdzić, można wykonać badanie koagulologii krwi. Warto również zrobić badanie prób wątrobowych.

Jeżeli zaczęła Pani przyjmowanie tabletek pierwszego dnia miesiączki, czyli w dniu pojawienia się krwawienia, działanie antykoncepcyjne występuje od pierwszego dnia. Jeżeli pierwsze opakowanie zostało rozpoczęte później, wtedy pełne działanie antykoncepcyjne występuje po ósmym dniu, a do tego czasu trzeba stosować dodatkową ochronę, np. prezerwatywę. W Pani przypadku, gdy stosuje Pani terapię, już trzeci tydzień, jest Pani zabezpieczona przed ciążą.

Krwawienia podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej występują dość często. Organizm przyzwyczaja się do terapii i zazwyczaj po około 3 cyklach stosowania krwawienie ustępuje samoistnie. Jeśli jednak to nie nastąpi, należy zgłosić się do ginekologa celem zmiany preparatu, gdyż może to być spowodowane zbyt małą dawką estrogenów w tabletce.

Osłabienie tabletek antykocepcyjnych może być spowodowane przez interakcje z innymi lekami, najczęściej z antybiotykami. Ogólnie zaleca się stosowanie dodatkowego zabezpieczenia podczas kuracji antybiotykiem i do 7 dni po jej zakończeniu.
Należy również pamiętać, że jeśli pojawią się wymioty lub biegunka do 3 godzin od przyjęcia tabletki, może spowodować to niecałkowite wchłonięcie preparatu i wtedy należy przyjąć dodatkową dawkę.

Pozdrawiam!