Tabletki antykoncepcyjne czy plastry?

Witam, mam 20 lat. Jak do tej pory nigdy nie stosowałam tabletek ani plastrów... moje koleżanki je natomiast stosowały... nie chcę przytyć ani mieć żadnych problemów ze skórą, tak jak moje koleżanki... i na swój własny rozum uważam, że lepsze chyba jednak są plastry, bo tabletki przepisywane są oprócz jako zabezpieczenie przed ciążą, czasem właśnie na jakieś problemy ze skórą itp... wiem również, że na każdego indywidualnie działają hormony... i stąd moje pytanie, który środek jest lepszy? Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Zarówno plastry, jak i pigułki antykoncepcyjne, są środkami antykoncepcji hormonalnej i działają w podobny sposób (mam na myśli także działania niepożądane). Różna jest tylko droga podania (i prawdopodobnie dawka wchłoniętych do organizmu hormonów - teoretycznie przy stosowaniu plastrów dawka ta powinna być mniejsza, jednak w praktyce może być różnie).

Stosowanie plastrów stwarza mniejsze ryzyko pomyłki - pigułkę należy zażyć codziennie i wiele kobiet zapomina o tym, co może skutkować "wpadką"...

To, czy wystąpią u Pani działania niepożądane antykoncepcji hormonalnej, zależy od reakcji Pani organizmu - nie przekona się Pani, dopóki nie spróbuje. Bywa też tak, że jeden preparat danej kobiecie służy, a inny powoduje liczne skutki uboczne.

Pozdrawiam!