Tabletki antykoncepcyjne i antybiotyk: czy muszę dodatkowo się zabezpieczać?

Witam. Zażywam tabletki antykoncepcyjne C***. W dniu zażycia 4-tej tabletki z opakowania został mi przepisany antybiotyk C*** 500 mg. Mam go zażywać przez 10 dni. Będę stosować dodatkową metodę antykoncepcji przez ten okres i 7 dni po zakończeniu antybiotykoterapii. Pytanie jest następujące: czy powinnam w tym przypadku robić 7-dniową przerwę? Czy lepiej zażyć kolejne opakowanie od razu? Kiedy skuteczność tabletek antykoncepcyjnych wróci do normy? Bardzo dziękuję za możliwie szybką odpowiedź. Pozdrawiam, Adium 89

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Ciprofloksacyna, będąca substancją czynną przepisanego Pani antybiotyku nie wpływa na skuteczność antykoncepcji hormonalnej. Nie ma zatem bezpośrednich wskazań do stosowania alternatywnych metod zabezpieczenia.

Nie ma również wskazań do rezygnowania z 7-dniowej przerwy.

Pozdrawiam