Tabletki antykoncepcyjne i ich działanie

Witam, chciałam zapytać o istotę złożonego działanie tabletek. Wiemy, że zawarte hormony w głównym założeniu mają zapobiec wzrostowi pęcherzyka jajnikowego i jajeczkowaniu. Ponad to zostaje zmieniony charakter śluzu szyjkowego i zostaje zmniejszona zdolność błony śluzowej macicy do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej. Pominięcie tabletki może przyczynić się do wystąpienia owulacji, szczególnie w pierwszym tygodniu, gdy 'od nowa' regulujemy cykl hormonalnie. Chciałam się dowiedzieć czy istnieją jakieś badania, w których oszacowano jak szybko po pominięciu pojedynczej tabletki i z jakim prawdopodobieństwem może wystąpić owulacja? Ciekawi mnie tez czy np organizm przyzwyczajony do 'mocniejszych' tabletek o wyższej zawartości hormonów lepiej 'zauważy' pominięcie niż w przypadku słabszych, czy np wyższa zawartość hormonów dłużej pozostaje w organizmie. Jeśli rozpatrujemy mechanizm działania tabletek nie tylko jako zatrzymanie jajeczkowania, wynikałoby, że nawet jeśli dojdzie do zapłodnienia komórka jajowa ma znikome szanse na zagnieżdżenie, ze względu na cienkie endometrium. Czy w przypadku zapłodnienia hormony wydzielane przez zapłodnioną komórkę mają szansę przytłumić antykoncepcyjne hormony i rozpocząć naturalny szereg zmian sprzyjających implantacji? A co ze zmienionym charakterem śluzu szyjkowego? Czy po za tym że staję się gęstszy i niejako utrudnia wędrówkę, zmienia się coś również? Z góry dziękuje za odpowiedź

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Rzeczywiście sztuczne hormony mają za zadanie wprowadzić organizm w stan hormonalny podobny do towarzyszącego ciąży, kiedy jajniki przestają owulować. Głównym mechanizmem działania jest blokowanie wydzielania gonadotropin, które w normalnej sytuacji stymulują dojrzewania pęcherzyka Graafa i następnie owulacji. Progesteron ogranicza wydzielanie w podwzgórzu hormonu GnRH, który przyczynia się do niższego poziomu FSH, w skutek czego w jajnikach nie dojrzewają pęcherzyki. Również estrogen zawarty w tabletkach wpływa na obniżenie poziomu FSH i zmniejszanie szansy na owulację, mimo, że był wprowadzony do tabletek w celu kontroli endometrium i niedopuszczania do krwawień w czasie brania tabletek. Jeśli chodzi o endometrium to jest to kwestia żywo dyskutowana w literaturze, nie ma do tej pory jednoznacznej opinii, czy tabletki wpływają na endometrium w na tyle istotny sposób by utrudniać implantację.

Jeżeli bowiem dochodzi do owulacji, to znaczy, że do głosu doszły naturalne hormony, które w następnej kolejności będą regulować powstanie endometrium o optymalnej wielkości i strukturze dla zarodka. Śluz rzeczywiście się zmienia podczas brania tabletek, ale znowu, jeżeli dochodzi do owulacji, to wpływa ona również na śluz i w konsekwencji działanie to może nie mieć istotnego wpływu na ochronę przed ciążą. Szybkość pojawienia się owulacji po pominięciu tabletki zależy od wielu czynników, takich jak długość brania tabletek, ich skład czy predyspozycje danej kobiety. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia owulacji występuje gdy pominięta została tabletka w pierwszych dniach nowego blistra, bo wcześniej hormony nie działały przez siedem dni przerwy. Producenci mówią o 12 godzinach "bezpiecznego" spóźnienia, ale jest to umowna granica, nikt Pani nie powie ile będzie ona dokładnie wynosić u Pani w danym dniu cyklu.

Nie znam badań o szybkości pojawiania się owulacji po pominięciu tabletki. Jeśli to Panią interesuje, zachęcam do przeszukania baz danych artykułów naukowych w internecie (na początek może to być nawet scholar.google.com).

Pozdrawiam serdecznie!