Tabletki antykoncepcyjne i luteina dopochwowa. Czy można je brać razem?

Brałam kiedyś przez 2 lata Y***. Od miesiąca biorę Y*** i od poniedziałku mam przerwę na miesiączkę. Zwykle pojawiała się pierwszego dnia, dlatego zaniepokoiłam się, iż jeszcze jej nie mam, zamiast tego mam niewielką wydzielinę koloru brązowego. Użyłam dopochwowo luteinę i stąd moje pytanie - czy luteina dopochwowo, czyli progesteron z tego co się orientuję, może osłabić działanie tabletek oraz czy to jest naturalne, że nie wystąpiło jeszcze krwawienie, zamiast tego brązowawy śluz?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Rozumiem, że sama Pani zadecydowała o zastosowaniu luteiny - ponieważ w czasie stosowania antykoncepcji hormonalnej nie ma sensu jej stosować.  W składzie tabletek antykoncepcyjnych jest etynyloestradiol i syntetyczny progesteron.

W przypadku stosowania antykoncepcji hormonalnej nie ma miesiączki w tradycyjnym tego słowa znaczeniu (przecież nie ma owulacji). Krwawienie, które występuje w trakcie 7-dniowej przerwy, jest spowodowane gwałtownym spadkiem stężenia hormonów we krwi. Dlatego krwawienie w czasie stosowania antykoncepcji hormonalnej jest nazywane "krwawieniem z odstawienia".  Przerwa wyrównawcza ma na celu naśladowanie fizjologicznego cyklu.

W czasie przerwy może wystąpić tylko plamienie. Jeżeli nie będzie krwawienia z odstawienia w dwóch cyklach z rzędu należy skontaktować się z ginekologiem.

Ponadto wszelkie dodatkowe stosowanie hormonów powinno być uzgodnione z lekarzem, ponieważ nie tylko może zmniejszyć skuteczność antykoncepcji, ale też zaburzyć gospodarkę hormonalną.

Tutaj znajdzie Pani więcej informacji na temat antykoncepcji hormonalnej.

Serdecznie pozdrawiam!