Tabletki antykoncepcyjne - początek brania w dniu plamienia

Witam  Mam taki mały problem. Brałam tabletki N*** 3 lata po czym na parę miesięcy przerwałam. Byłam u lekarza po nowa receptę no i czekałam na okres. Zawsze się pojawia we wtorki i najpierw mam ciemna wydzielinę a później już krwawienie.  No więc, gdy pojawiła się wydzielina i wzięłam pierwsza tabletkę. Na drugi dzień wzięłam drugą, ale okresu (plamienia) już nie było. Moje pytanie brzmi, czy nie wzięłam za wcześnie tej tabletki? Co robić? Czy będę zabezpieczona jeżeli jest taka sytuacja? Czy też może dodatkowo używać prezerwatyw przez pierwsze opakowanie albo przez pierwsze 8 tabletek bo tak też słyszałam. Proszę o odpowiedź

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Skuteczność antykoncepcji jest już od pierwszej drażetki z pierwszego opakowania. Nie bardzo rozumiem, jak Pani nie stosując przez 3 lata antykoncepcji, miała miesiączki w tym czasie zawsze w ten sam tygodnia? Przecież miesiące są różnej długości, itp.

Niemniej jednak - jeżeli zażyła Pani tabletkę w pierwszy dzień plamienia (które odpowiada pierwszemu dniu miesiączki) to wszystko odbyło się prawidłowo. Tym, że krwawienie szybciej się skończyło, nie należy się przejmować. Ważne jest by krwawienie wystąpiło podczas 7-dniowej przerwy, jeżeli nie wystąpi przed rozpoczęciem nowego blistra, należy wykonać test ciążowy (by wykluczyć, że nie była Pani w ciąży przed rozpoczęciem antykoncepcji). W razie dalszych wątpliwości proszę zgłosić się do swojego ginekologa.

Serdecznie pozdrawiam!