Tabletki antykoncepcyjne - stosowanie kilku na raz

Witam, drugi miesiąc stosuje tabletki antykoncepcyjne Cilest o 7:15 rano, nie pomijając żadnej dawki. Do tej pory stosowałam dodatkowo stosunek przerywany, jednak ostatnio mój chłopak, uznając to za niepotrzebne, odbył ze mną całościowy stosunek aż do końca, oddając ejakulat wewnątrz pochwy. Trochę się przeraziłam i zażyłam po południu dodatkowo po dwie tabletki środka antykoncepcyjnego Diane-35, wnioskując, iż prepatary te mają taki sam rodzaj związku czynnego i jego dawkę - po 0,035 mg etynyloestradiolu, a co za tym idzie wzmocni efekt zahamowania owulacji. Sytuacja zdarzyła się dwukrotnie w odstępie dwudniowym. Czy tego typu postępowanie ma jakiś sens? Czy zwiększa ryzyko zajścia w ciążę?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Regularne przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych gwarantuje największą możliwą skuteczność wśród wszystkich metod antykoncepcji. Jeżeli nie pominęła Pani żadnej dotychczasowej tabletki ryzyko ciąży jest bliskie zero. Nie ma zatem wskazań do stosowania dodatkowych form zabezpieczenia.

Przyjęcie dodatkowych tabletek nie wpłynęło na ryzyko ciąży, a mogło jedynie spowodować wystąpienie działań niepożądanych. Przy częstszym przyjmowaniu dodatkowych tabletek może dojść do zaburzeń hormonalnych i zaburzeń miesiączkowania.

Pozdrawiam.