Tabletki hormonalne i przerwa

Witam.
Mam pytanie dotyczące przerwy w tabletkach. Tabletki biorę już 5,5 roku, w tym miałam 3 może 4 przerwy. Czy przerwy są wymagane w braniu tabletek? Jaki jest wpływ na organizm ich brak? Jakieś powikłania w przyszłości czy problemy z zajściem w ciąże?
Nie robię przerw w tabletkach, gdyż innej antykoncepcji nie mogę stosować, a z kolei stosunek przerywany nie traktuje jako metody antykoncepcyjnej.

I kolejne pytanie: czy jakieś zmiany na jajniku, pęcherze będą widoczne podczas zwykłego usg? Ostatnio miałam problem z przydatkami, leczyłam się u gin. antybiotykami i podczas tego było badanie usg. Jednak ostatnio pojawił mi się znany ból "lekki ucisk" w lewym podbrzuszu. Również odczuwam ból podczas stosunku. No i nie wiem czy to znowu nawraca to zapalenie, czy to coś poważniejszego? Czytając tu na forum, troszkę się wystraszyłam. Wiem, że bez wizyty u lekarza się nie obędzie, ale chciałabym się nastawić.
Mam 26lat.
Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Przy przyjmowaniu współczesnych preparatów antykoncepcyjnych nie jest wymagane robienie przerw. Należy liczyć się jednak z tym, że po odstawieniu, ich po długoletnim stosowaniu, mogą wystąpić problemy z regularnością cyklu (i tym samym owulacji), trwające nawet kilka miesięcy.

Jeśli odczuwane przez Panią dolegliwości mają podobny charakter do tych, które miała Pani wcześniej, to bardzo możliwe, że nawraca zapalenie przydatków. Schorzenie to nie przebiega jednak raczej bez gorączki (nic Pani o niej nie wspomina). W badaniu USG można zauważyć zaawansowane zmiany w tym schorzeniu, podobnie jak w badaniu ginekologicznym. Z pewnością powinna Pani udać się do ginekologa.

Pozdrawiam serdecznie!