Termin porodu a termin poczęcia

Termin mam na 26 września a z USG wychodzi, że już na 16. To wychodzi, że współżycie musiało być 16 grudnia a ja współżyłam 10 grudnia a potem dopiero 26, więc jak to możliwe, że termin mi wychodzi na 16? Czy termin może się przesunąć od wielkości dziecka?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Rozumiem, że termin na 26 został ustalony na podstawie daty ostatniej miesiączki. W takim wypadku jest bardzo prawdopodobne, że poczęcie nastąpiło w wyniku stosunku z 26 września, bo rozumiem, że o to Pani pośrednio pyta. Nie można tego jednak stwierdzić na 100%. Jeśli termin na 16 września był ustalony w wyniku niedawnego badania USG, to nie ma się co dziwić rozbieżności - dzieci na tym etapie rozwijają się w swoim indywidualnym tempie i nie można oczekiwać, by termin szacowany przy badaniu idealnie odpowiadał temu wynikającemu z daty owulacji. Większą wartość miałby termin ustalony na podstawie badania USG w pierwszym trymestrze ciąży. Jeśli ten termin był ustalony w pierwszym trymestrze, to bardziej prawdopodobne jednak, że zaszła Pani w ciążę w wyniku stosunku z 10 grudnia. Pozdrawiam serdecznie!