Test ciążowy a test krwi

Robiłam jakiś tydzień temu test ciążowy i okazało się, że jestem w ciąży. Wczoraj (21.12) wykonałam test krwi i okazało się, że siódmy tydzień - 13936 mlU/ml. Jak to możliwe, skoro okres miałam 13 listopada, więc ok. 5 tyg temu, a robiony po okresie test nic nie wykazał? Byłam tydzień temu u lekarza, ale pani doktor widziała na USG jedynie maleńki pęcherzyk, nie potrafiła jeszcze stwierdzić ciąży. Proszę o pomoc. Agnieszka aga338@op.pl.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Pani wynik mieści się zarówno w normie dla 7 tygodnia, jaki i dla 6. Teraz jest Pani w 6 tygodniu - czyli wynik jak najbardziej "pasuje". Badanie poziomu tego hormonu nie służy zresztą ropoznaniu długości trwania ciąży. Jego steżenie jest sprawą indywidualną, a zakresy wartości prawidłowych dla poszczególnych tygodni są bardzo szerokie. Nie należy więc przywiązywać dużej uwagi do tego aspektu wyniku. W Pani przypadku, wszystko wydaje się być w normie. Jeśli lekarz wykonujący USG zauważył pęcherzyk, to już mamy rozpoznanie ciąży. Zapewne lada dzień będzie można zobaczyć w tym badaniu więcej struktur jaja płodowego.

Pozdrawiam serdecznie!