Test HCV - na ile jest wiarygodny po miesiącu (30 dni)?

Witam. Robiłam test antyHCV, gdyż po drobym zabiegu kosmetycznym chciałam sprawdzić, czy wszystko OK. Na stronie Grupy Ekspertów HCV znalałam informację, że test można robić dopiero po 4 tygodniach. Jako że od mojej sytuacji minęło 4 tygodnie i 2 dni, stwierdziłam zatem, że mogę już zrobić test. Otrzymałam wynik ujemny. I teraz pytanie, gdyż trochę się zaniepokoiłam informacjami w Internecie, jakoby testy można było zrobić dopiero w 8 tygodniu? Na stronie mojego laboratorium w opisie badań przy antyHCV jest napisane, że pojawiają się w okresie 4-6 tygodni od zakazenia. Robiłam test najnowszej generacji, Abbott Architect, i zastanawiam się, czy po 40 dniach u zdrowej osoby, bez problemu z odpornością, taki test jest pewny? Jakie jest zagrożenie, że wynik potem ulegnie zmianie? Czy taki nowoczesny test, który podobno reaguje na przeciwciała antyHBs poszczepiennie, więc zaleca się odczekać po szczepieniach, zanim zrobi się ten antyHCV, nie wykryłby zakażenia HCV po 40 dniach? Czy wtedy wynik nie powinien być chociażby wątpliwy? Powinnam powtórzyć test? Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Zacznę od tego, że w obecnych czasach większość salonów kosmetycznych oraz innych instytucji zajmujących się drobnymi zabiegami zwraca dużą uwagę na możliwość przeniesienia wirusów krwiopochodnych. Sterylizują sprzęt, a do zabiegów personel zakłada rękawiczki. Dlatego ryzyko zakażenia w ten sposób jest bardzo małe (chyba, że dany zakład nie stosuje powyższych zasad).

Co do przeciwciał, ogólna zasada jest taka, że przy infekcjach pojawiają się w terminie 4-6 tygodni od wtargnięcia drobnoustroju do organizmu. Dlatego po 4 tygodniach przeciwciała mogą jeszcze być niewykrywalne. Ale po 6 tygodniach powynny być już obecne.

Przy infekcji wirusem zapalenia wątroby typu C przyjmuje się, że przeciwciała pojawiają się we krwi po 3-6 tygodniach od wystąpienia objawów zapalenia wątroby lub nawet po 7-8 tygodniach od dnia zakażenia. Stąd rozbieżności co do terminu wykonania badania.

Ponieważ należy przyjąć, że raczej nie zakaziła się Pani wirusem, badanie najlepiej wykonać 8 tygodni po ewentualnej ekspozycji.
Jeżeli bardzo się Pani niepokoi, można wykonać kolejne oznaczenie przeciwciał anty-HCV za miesiąc. Jednak ryzyko zakażenia moim zdaniem jest niewielkie.