Test obciążenia glukozą 75 g w ciąży: kiedy wykonać?

Mam pytanie, jestem w 21 tygodniu ciąży z trojaczkami. Mój ginekolog kazał mi zrobić test obciążenia glukozą 50 g w 20 tc, wynik po 60 minutach był 147. Po kontroli mój lekarz każe mi zrobić test z 75 g glukozy, a mój drugi ginekolog, do którego zaczęłam chodzić (u którego będę rodzić i który teraz przejmie opiekę nade mną) stwierdził, żeby ograniczyć cukier i test 75 g glukozy zrobić w 28 tc. Teraz już sama nie wiem co mam robić. Nigdy nie miałam problemów z cukrem, w I trymestrze wyniki były w normie, obecnie cukru nie nadużywam (nie słodzę, nie przesadzam z miodem ani słodyczami, jadłam góra po 1 jabłku lub bananie dziennie). Stąd moje pytanie: diagnozować się jak najszybciej czy nie wpadać w panikę?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Test przesiewowy przeprowadza się między 24 a 28 tygodniem ciąży i nie wymaga badania glikemii na czczo. Bada się poziom glukozy we krwi żylnej w 1 godzinę po doustnym podaniu 50 g glukozy. Przy stężeniu glukozy powyżej 180 mg/dl rozpoznajemy cukrzycę ciężarnych. Natomiast poziom glukozy po 1 godzinie o wartości między 140 a 180 mg/dl  jest wskazaniem do wykonania testu diagnostycznego.

Test diagnostyczny wykonuje się natomiast na czczo, 8-14 godzin po ostatnim posiłku. Trzy dni przed wykonaniem testu nie należy stosować ograniczeń węglowodanów. Krew pobiera się na czczo i 2 godziny od wypicia 75 g glukozy rozpuszczonej w 250-300 ml wody w ciągu 5 min. W tym czasie należy siedzieć, nie można przyjmować jakiegokolwiek pożywienia i nie można palić papierosów. Jeśli stężenie glukozy przekracza 140 mg/dl, to rozpoznajemy cukrzycę ciążową.

Zdecydowanie nie powinna Pani zwlekać! Proszę skonsultować się z lekarzem i w miarę szybko wykonać test diagnostyczny.