Test obciążenia glukozą w 21. tygodniu ciąży a cukrzyca ciążowa

Witam, Moja żona miała robiony test obciążenia glukozą 75g. Na czczo wynik wynosił 80mg po godzinie 89mg a po 2 godzinach 149mg. Lekarz stwierdził cukrzycę ciążową. Dodam, że badanie było przeprowadzane w 21tc. Wcześniej wszystkie wyniki pod kątem cukru były prawidłowe. Niepokoi nas fakt, że dopiero trzeci wynik był zbyt wysoki. Czy to normalne?

Taki wynik testu obciążenia glukozą jest nieprawidłowy. Wartość trzeciego pomiaru powinna być w normie a jest podwyższona. Konieczne jest wykonanie profilu dobowego glikemii.

Witam,

Faktycznie ostatni wynik jest za wysoki. Kryteria na podstawie których rozpoznaje się cukrzycę ciążową wymienia się:
glukoza na czczo > 126 mg/dl (6,9 mmol/l)
glukoza po 1 h > 180 mg/dl
glukoza po 2 h > 140 mg/dl (7,8 mmol/l).

Być może należy badanie powtórzyć albo za pomocą glukometru wyznaczyć dobowy profil glikemii, który polega na kilkukrotnych pomiarach w ciągu doby:
rano, na czczo;
przed każdym głównym posiłkiem;
dwie godziny po każdym głównym posiłku;
przed snem;
o godzinie 24:00;
o godzinie 3:30.

Z całą pewnością nie należy tego bagatelizować. Życzę powodzenia!