Test obciążenia glukozą w 34. tygodniu ciąży

Witam. Mialam robiony test obciazenia glukoza i wyszlo ze nie mam cukrzycy. Teraz jestem w 34tyg i raz w moczu byl cukier,po kolejnych badaniach znikl i w krwi tez nie bylo. Teraz niestety w szpitalu znow mialam test obciazenia glukoza i wyszlo ze mam cukrzyce. Na wizyte mam sie dopiero umowic,a do tego czasu nie podali mi produktow ktorych mam unikac. Jest to dla mnie meczace poniewaz nie wiem jak sie odzywiam.Bardzo prosze o jakies rady co do diety. I czy w 34tyg cukrzyca jest grozna dla plodu

Witaj,
główne założenia przy planowaniu diety w cukrzycy ciążowej to:

- Procentowy udział energii z poszczególnych składników pokarmowych powinien wahać się na poziomie: dla węglowodanów (40-50%), 20-25% białka oraz 25-30% z tłuszczów.
-Źródłem węglowodanów w diecie powinny być pełnoziarniste przetwory zbożowe o niskim indeksie glikemicznym, niełuskany ryż, gruboziarniste kasze oraz warzywa. Należy ograniczać ilość owoców. Powinny być one spożywane tylko i wyłącznie w postaci surowej. Podaż błonnika powinna wahać się na poziomie 30-40g/dobę. Nie należy spożywać napojów słodzonych, kompotów, soków owocowych, wód smakowych, słodyczy, oraz potraw przygotowywanych na bazie mąki pszennej i kasz drobnoziarnistych.
-Źródłem białka powinny być chude gatunki mięs i produktów mlecznych, ryby, jaja. Należy unikać spożywania gotowych wędlin kanapkowych. Powinny być one przygotowywane własnoręcznie, np. pieczony schab. Nie należy stosować zbyt dużej ilości mięsa czerwonego, w zamian uwzględniać mięso indycze, królicze oraz ryby.
-Źródłem tłuszczu powinny być surowe oleje roślinne (oliwa z oliwek, olej lniany, rzepakowy, słonecznikowy, sojowy). Unikać należy produktów będących źródłem tłuszczu zwierzęcego oraz niebezpiecznych kwasów tłuszczowych trans. Spożycie cholesterolu nie powinno być wyższe niż 300mg na dobę.
-Rozkład godzinowy posiłków każdego dnia powinien być podobny, a przerwy między posiłkami nie powinny przekraczać 3-3,5h. Kobieta w ciąży powinna spożywać przynajmniej 5 posiłków dziennie.
-Istotne może okazać się wprowadzenie 6 posiłku w godzinach wieczornych, ok. godz. 22.00. Posiłek powinien zawierać ok. 25g węglowodanów złożonych i stanowić nie więcej niż 10% udziału energii w diecie. Zabezpiecza on organizm pacjentki przed wystąpieniem ewentualnych powikłań związanych z hipoglikemia nocną i głodową ektogenezą.
- Istnieje zakaz tworzenia zbyt długich przerw pomiędzy ostatnim posiłkiem a pójściem spać.
- Nie należy podawać potraw smażonych w tradycyjny sposób. Dania podawane na ciepło powinny być gotowane w wodzie lub na parze, pieczone w piekarniku.
-Do przygotowywania zup i sosów nie należy stosować śmietany i mąki. W tym celu należy stosować kefir, jogurt, mleko.
-W przypadku stosowania diet o obniżonej kaloryczności (poniżej 1700kcal) istnieje konieczność prowadzenia suplementacji, poprzez uwzględnianie preparatów wieloskładnikowych nie przekraczających 100% dziennej zalecanej dawki.

Pozdrawiam
jarnuszewska.dobrydietetyk.pl